• Właściwa pielęgnacja: porady ogólne
 • Jak wyczyścić pierścionek z kamieniami.
  • W odniesieniu do jakości kamieni
  • Kiedy należy skorzystać z profesjonalnej pomocy.
 • Jak przechowywać pamiątkowe obrączki
 • Jak nosić kamienie: ważne zasady.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem, pamiątka z agatem, piękny srebrny pierścionek z rozsypaną cyrkonią sześcienną - wiele dziewczyn ma przynajmniej jeden element biżuterii z kamieniem. Pierścionek może być po prostu drogi jako pamiątka lub kosztować fortunę - to nie ma znaczenia. Najważniejsze, aby dodatek sprawiał radość właścicielce, podkreślał jej indywidualność i był swoistym sygnałem dla innych. Naturalnie chcemy, aby nasz ulubiony pierścionek trwał jak najdłużej i wyglądał tak, jakby został przyniesiony wczoraj ze sklepu. Jednak każdy pierścionek, nawet najdroższy, z czasem straci swój urok, jeśli nie będzie pielęgnowany. Pielęgnacja pierścionków z kamieniami ma swoje własne osobliwości. A każdy kamień ma swoje własne "kaprysy".

Pierścionek zaręczynowy z diamentem, pamiątka z agatem, uroczy srebrny pierścionek z rozsypaną cyrkonią sześcienną - wiele dziewczyn ma przynajmniej jeden element biżuterii z kamieniem. Pierścionek może być po prostu drogi jako pamiątka lub kosztować fortunę - to nie ma znaczenia. Najważniejsze, aby dodatek sprawiał radość właścicielce, podkreślał jej indywidualność i był swoistym sygnałem dla innych. Naturalnie chcemy, aby nasz ulubiony pierścionek trwał jak najdłużej i wyglądał tak, jakby został przyniesiony wczoraj ze sklepu. Jednak każdy pierścionek, nawet najdroższy, z czasem straci swój urok, jeśli nie będzie pielęgnowany. Pielęgnacja pierścionków z kamieniami ma swoje własne osobliwości. A każdy kamień ma swoje własne "kaprysy".

Właściwa pielęgnacja: porady ogólne

Czy chcesz, aby Twój pierścionek inkrustowany błyszczał, nawet po latach noszenia, tak jakbyś miał go na palcu po raz pierwszy? Następnie wyrób sobie nawyk dbania o swoją biżuterię. To proste - ale rezultat jest spektakularny, z gładkimi bokami, lśniącym kamieniem i bez pęknięć, wyszczerbień czy smug. Istnieje kilka prostych wskazówek opieki pierścień kamień, aby pomóc Ci uzyskać wyniki, które chcesz:

 • Sprzątanie domu - miesięcznie. Raz w miesiącu należy przeprowadzić kontrolę skrzynki z akcesoriami. Podziel swoją biżuterię na taką, która wymaga czyszczenia profilaktycznego i taką, która jest mocno zabrudzona. Pierwszy z nich można łatwo wyczyścić w domu, podczas gdy drugi byłby lepiej zadbany przez profesjonalnego jubilera. Nawet jeśli przedmiot wydaje się być idealnie czysty, nie należy rezygnować z profilaktycznego zabiegu, zwłaszcza jeśli wiemy, że pierścionek był często noszony. Czasami zabrudzenia są trudne do zauważenia gołym okiem, ale muszą kryć się pod ustawieniem. Nagromadzenie brudu prowadzi do rozluźnienia kamienia. Jeśli nie chcesz, aby pewnego dnia okazało się, że wypada, sprzątanie domu powinno być comiesięcznym rytuałem.
 • Profesjonalne czyszczenie powinno być wykonywane raz w roku. Co roku powinniście zabierać swoje obrączki na warsztaty. Regularna, profesjonalna pielęgnacja jest niezbędna dla długowieczności Państwa biżuterii. Jubiler tchnie nowe życie w Twój pierścionek: wypoleruje obwód pierścionka, zleci profesjonalne czyszczenie kamienia i sprawdzi jego oprawę.
 • Idealne miejsce do przechowywania. Aby biżuteria zachowała swój piękny wygląd, nie powinna być przechowywana w sposób niedbały. Musisz kupić specjalną obudowę i poznać wymagania "swojego" kamienia. Nigdy nie wrzucaj pierścionka do klastra: mogą się wzajemnie drapać.
 • Ostrożna postawa. Jeśli cenisz swój pierścień, musisz go pielęgnować. Nikt nie każe trzymać jej pod siedmioma zamkami i wyjmować tylko na wakacje: biżuteria jest stworzona do noszenia! Należy jednak unikać wystawiania biżuterii na działanie wysokich temperatur, wilgoci i środków chemicznych. Klejnoty nie powinny być narażone na obciążenia mechaniczne.

Specyfika pielęgnacji obrączek z kamieniami w dużej mierze zależy od samego kamienia. Należy zbadać jego właściwości i dowiedzieć się przy zakupie, czy istnieją jakieś specyfiki pielęgnacji. Jeśli zasady są przestrzegane, pierścień będzie trwał tak długo, jak to możliwe. Biżuteria, o którą się dba, doskonale sprawdzi się jako pamiątka rodzinna: nawet po latach będzie olśniewać swoim pięknem.

Jak wyczyścić pierścionek z kamieniem

Jak wyczyścić pierścionek z kamieniem w domu? Jest to dość proste, ale musisz przestrzegać zasad, aby nie uszkodzić biżuterii. Ogólny schemat przywracania blasku pierścieniowi jest następujący.

 • Mycie. Chłodny roztwór mydła jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia biżuterii. Srebrny pierścionek wystarczy 15 minut moczyć w takim roztworze, aby rozjaśnić klejnoty. W przypadku złota, lepiej jest "wykąpać się" w roztworze mydła z kilkoma kroplami amoniaku, aby pomóc mu błyszczeć. Długość "kąpieli" zależy od kamieni w pierścionku. Nie pozwól jednak, aby klejnoty moczyły się przez dłuższy czas, ponieważ ich "skwaśnienie" osłabia mocowanie. Jeśli masz wątpliwości, że woda z mydłem zrobi sztuczkę, lub jeśli obawiasz się, że to będzie chmura kamień szlachetny, można użyć specjalistycznego rozwiązania dostępne do zakupu. Uzyskać naprawdę skuteczne produkty do czyszczenia i codziennej konserwacji biżuterii z kamieniami można w biżuterii megamarket Gold.ua.
 • Pozbądź się brudu. "Korpus" pierścienia może być czyszczony miękkimi szczotkami i specjalnymi obrusami. Upewnij się, że wyczyściłeś brud pod kamieniem. Wewnątrz kanału nie należy używać ostrych przedmiotów: mogą one porysować kamień i spowodować jego obluzowanie. Aby pozbyć się brudu pod klejnotem, lepiej jest użyć zwykłych wacików, ponieważ nie pozostawią one ani jednej rysy. Aby wyczyścić otwór, patyczek należy namoczyć w wodzie kolońskiej, amoniaku lub glicerynie. Po manipulacji, produkt jest myty wodą, aby ostatecznie usunąć brud i szumowiny mydlane.
 • Wytrzeć do sucha. Po zabiegu pierścień musi być dokładnie wytarty. Dotyczy to zarówno metalu, jak i wkładki. Niektóre kamienie stają się mętne, jeśli pozwolimy, aby zgromadził się w nich płyn, dlatego pierścionek należy wytrzeć do sucha. Do tego celu należy użyć flanelowej szmatki.
 • Polerowanie. Ostatnim etapem pakietu zabiegów jest polerowanie. Nie pomijaj tego kroku, jeśli chcesz, aby Twój pierścień błyszczeć i złapać oko. Polerowanie powinno odbywać się za pomocą irchowej szmatki. W celu zwiększenia połysku można użyć specjalnych sprayów polerujących.

Uwzględnienie właściwości kamieni

Zanim będziesz mógł wyczyścić swoje pierścionki z kamieniami szlachetnymi za pomocą uniwersalnej metody, musisz wiedzieć więcej o właściwościach kamieni szlachetnych w Twojej biżuterii. Nie wszystkie kamienie lubią kontakt z wodą, niektóre nadają się tylko do czyszczenia na sucho. Oto wskazówka dla tych, którzy kochają kamienną biżuterię i chcą poznać tajniki pielęgnacji kamieni w domu:

 • Diament. Kamień szlachetny wymaga okresowych kąpieli w mydle, aby zachować swoje piękno. Miękkie szczotki mogą pomóc w oczyszczeniu brudu, który nagromadził się na diamencie. Po zabiegach higienicznych diament musi być dokładnie wyczyszczony, w przeciwnym razie może ulec zmatowieniu pod wpływem wody.

 • Emerald. Jak przystało na królewski kamień, szmaragd jest bardzo staranny. Ze względu na swoją porowatą strukturę jest raczej kruchy. W celu zwiększenia trwałości kamienia, po jego cięciu, poddawany jest on dodatkowym roztworom oleju, który wypełnia mikropęknięcia. Czyszcząc pierścionek ze szmaragdem należy pamiętać, aby nie zmywać warstwy ochronnej z jego powierzchni. Rozpuszczalniki i benzyna są kategorycznie nieodpowiednie do usuwania plam. Czyszczenie parą i kąpiele ultradźwiękowe są tabu. Ale uniwersalna domowa metoda czyszczenia jest optymalna dla klejnotu, z jednym "ale": roztwór mydła musi być łagodny, a twoje ruchy muszą być delikatne.

 • Sapphire. Biżuterię z takim kamieniem można łatwo wyczyścić w roztworze mydła. Należy uważać, aby woda nie była zbyt gorąca: szafiry nie tolerują zmian temperatury.

 • Ruby. Kamień będzie błyszczał po wyczyszczeniu w prostym roztworze mydła. Rubiny są twarde, dlatego bezpiecznie jest używać szczotek do usuwania plam i zabrudzeń. Po zabiegu biżuterię należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Jeśli ten krok nie zostanie podjęty, na kamieniu pozostaną białe plamy z mydła.

 • Ametyst. Roztwór mydła, miękkie szczotki i aksamit - kamień jest gotowy do ponownego oczarowania. Podczas mycia warto zwrócić uwagę na temperaturę wody (nie może być gorąca) oraz twardość szczotki (dopuszczalne są tylko miękkie szczotki). Jeśli złoty pierścionek z taką wkładką musi być wyczyszczony, nie należy używać roztworu amoniaku. Często myje się nim złotą biżuterię, ale jest on szkodliwy dla ametystów.

 • Granat. Do czyszczenia tego kamienia należy przygotować słaby roztwór mydła i mieć szczotkę z jak najbardziej miękkim włosiem. Kamień nie lubi zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, dlatego przygotowując mu "kąpiel", upewnij się, że woda ma temperaturę pokojową.

 • Topaz. Do tego twardego kamienia można przygotować roztwór mydła na bazie detergentu. Biżuterię należy jednak potem dokładnie wypłukać. I to nie zwykłą wodą, ale destylowaną. Jeśli topaz jest osadzony w srebrnym pierścionku, lepiej nie myć go proszkiem: można porysować metal.

 • Turkusowy. Minerał ten nie lubi kontaktu z wodą. Ze względu na swoją porowatość, turkus może nawet zmienić kolor, jeśli wejdzie w kontakt z cieczą. Biżuterię z turkusem można czyścić tylko na sucho. Aby biżuteria mniej się brudziła, należy po założeniu dokładnie przetrzeć ją szmatką (odpowiednią zamszową, flanelową, wełnianą). Minerał może być woskowany dla uzyskania połysku, ale należy postępować ostrożnie.

 • Perła. Kamień jest postrzegany jako dziwaczny. Łatwo się brudzi, szybko ciemnieje i pokrywa się tłustą warstwą. Roztwór mydła może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Nie wolno jednak pozostawiać pereł w spienionej wodzie przez dłuższy czas, gdyż minerał straci swój urok. Po prostu zanurz swoje perły w pianie z mydłem za pomocą miękkiej szmatki. Można również dab oliwy z oliwek na ściereczce, aby pozbyć się plamy na perłę. Gdy brud zniknie, opłucz pierścionek pod kranem i osusz go flanelą. Należy pamiętać, że większe perły naturalne są trudniejsze do przywrócenia połysku niż mniejsze perły.

 • Opal. Z kamieniem należy obchodzić się ostrożnie. Można go czyścić roztworem mydła, ale opale z dupletów i tripletów nie mogą być całkowicie zanurzone w wodzie. Konieczne jest, aby zwilżyć miękką szmatkę z wodą z mydłem i przejść przez cały kawałek. Jeśli opal jest w jednym kawałku, nie zostanie uszkodzony przez wilgoć. Nie należy czyścić kamienia ultradźwiękami, gdyż może to spowodować pęknięcia.

 • Cyrkonia sześcienna (fianit). Aby przywrócić piękno wyblakłym kamieniom, można użyć roztworu mydła lub specjalnych past czyszczących. Najlepszym sposobem na usunięcie plam jest miękka szmatka lub miękka szczotka. Jeśli kamienie są mocno nieprzezroczyste, należy je moczyć przez trzy godziny w wodzie z amoniakiem.

 • Kryształ skalny. Aby uzyskać świetlisty połysk, wystarczy przetrzeć krawędzie kamienia miękką szmatką. Jeśli wkładka jest zabrudzona, pomocna może okazać się kąpiel z mydłem. Woda nie powinna być zbyt gorąca, w przeciwnym razie kryształ będzie pękał.

Istnieje wiele ludowych sposobów na czyszczenie kamieni jubilerskich. Cebula, soda oczyszczona, ocet, skrobia - lista ciągnie się w nieskończoność. Jednak jubilerzy jako domowa pielęgnacja przyznaje tylko mydło "kąpiel" i, oczywiście, stosowanie kupionych w sklepie specjalnych produktów. Wszystkie inne eksperymenty mogą okazać się zgubne dla biżuterii.

Kiedy należy wezwać profesjonalną pomoc

Domowe czyszczenie pierścionków z kamieniami nie zawsze pomaga przywrócić dawne piękno biżuterii. Jeśli po takiej akcji ratunkowej nie ma już tego samego połysku, kamień pozostaje brudny, należy oddać biżuterię do profesjonalisty. Jubiler używa specjalnych środków, które przywracają metalom szlachetnym i kamieniom ich olśniewający blask.

Za najskuteczniejszą metodę "reanimacji" uważa się kąpiel ultradźwiękową lub czyszczenie parą. Metoda dobierana jest w zależności od właściwości kamienia szlachetnego. To pozwala kawałek odzyskać swoje dawne piękno bez uszkodzenia samego klejnotu lub poluzowania ustawienia.

Procedurę powinien przeprowadzać tylko mistrz rzemiosła, choć na rynku można łatwo znaleźć przyrządy do specjalnego czyszczenia. Dlaczego nie zrobisz tego sam? Możesz trwale uszkodzić biżuterię inkrustowaną. Nie wszystkie kamienie mogą wytrzymać działanie ultradźwięków i pary wodnej, a niektóre z nich nieuchronnie stracą swoją jakość. Na przykład, ultradźwięki nie są odpowiednie do czyszczenia szmaragdów, pereł, turkusów, jadeitu i bursztynu. Para wodna nie jest odpowiednia dla cytrynu, opalu i topazu.

Wybierając sposób czyszczenia kamienia, rzemieślnik musi wziąć pod uwagę nie tylko twardość kamienia i jego odporność na wysokie temperatury, ale także wiele niuansów, o których nieprofesjonaliści po prostu nie wiedzą. Na przykład, "kąpiąc" rubin w ultradźwiękowym środku czyszczącym, można przywrócić mu blask, ale jeśli kamień jest poplamiony lub ma wypełnione pęknięcie, taka kąpiel jest dla niego zgubna.

Drogie pierścionki z kamieniami i pamiątki rodzinne powinny być oddane do czyszczenia w salonie jubilerskim. Mimo to, istnieje pewne ryzyko związane z eksperymentami prowadzonymi w domu. Mistrz przywróci blask wyrobowi jubilerskiemu, sprawdzając czy kamień jest pewnie osadzony. Jako środek ostrożności, Twój przedmiot powinien raz w roku trafić w ręce profesjonalisty. Wtedy nigdy nie straci swojego uroku i będzie służył przez długi czas.

Właściwe przechowywanie pierścionków z kamieniami szlachetnymi

Właściwe przechowywanie jest ważnym elementem pielęgnacji biżuterii. Jak należy przechowywać pierścionek z kamieniem, aby zachował swoją trwałość? Poznaj zasady.

 • Trzymaj go w pudełku. Kup specjalne pudełko. Im więcej ma przegródek, tym lepiej. Każdy pierścień musi mieć swoją własną przestrzeń. Nigdy nie przechowuj kamieni półszlachetnych w pudełku, ponieważ mogą one stracić kolor, jeśli będą pozostawione na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli są one wielokrotnie wystawiane na działanie promieni słonecznych.
 • Unikajcie kontaktu ze sobą. Jeśli biżuteria jest przechowywana w kompletach, inkrustacja jednego pierścionka może porysować powierzchnię drugiego; twarde kamienie mogą pozostawić żłobienia na miękkich kamieniach. Aby zapobiec kontaktowi biżuterii z innymi elementami, włóż każdy z nich do małego woreczka. Powinien być wykonany z miękkiej tkaniny, takiej jak organza lub mikrofibra. Pufy można kupić w specjalistycznych sklepach, ale można je również uszyć.
 • Zwróćcie uwagę na"klimat". Nigdy nie umieszczaj pudełek na biżuterię w pobliżu źródeł ciepła. Kamienie szlachetne nie lubią ciepła ani nagłych zmian temperatury. Miękkie minerały, takie jak opal, bursztyn i turkus są szczególnie wybredne pod tym względem. Rubiny, szmaragdy, chryzolit i inne porowate kamienie mogą pękać, jeśli powietrze stanie się zbyt suche. Aby zaradzić temu problemowi, za każdym razem pierścionek zawierający porowaty kamień powinien być traktowany specjalnym środkiem czyszczącym przed odłożeniem go do magazynu. Jeśli kupisz go razem z biżuterią i będziesz go regularnie używać, nie będziesz już miała żadnych problemów.

Właściwe przechowywanie pierścionków z kamieniami szlachetnymi jest tak samo ważne jak dbałość o biżuterię. Od tego zależy wygląd, a więc i trwałość Państwa ulubionych elementów biżuterii.

Jak nosić pamiątkowe obrączki: ważne zasady

Jaki jest właściwy sposób noszenia pierścionka z kamieniem szlachetnym? "Do stroju!", "Do nastroju!", - wiele dziewczyn odpowie dokładnie tak. Oczywiście ważna jest harmonia w obrazie i nastrój. Ale teraz o czymś innym. Biżuterię z inkrustacjami należy nosić ostrożnie, jeśli chcemy przedłużyć jej żywotność. Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach:

 • Pozostawić w pudełku na noc. Dlaczego należy zdejmować pierścienie przed snem? Pierwszym powodem jest danie odpoczynku palcom. Po drugie, aby uniknąć utleniania metalu i wpływu potu na kamień. Trzecim powodem jest zachowanie bezpieczeństwa akcesorium, ponieważ to właśnie w nocy najczęściej ulega uszkodzeniu w okresie spoczynku: kamień może łatwo zaplątać się w kołdrę i wypaść.
 • Nie do noszenia w domu. Jeśli planowany jest romantyczny wieczór, to czemu nie? Jeśli jednak zamierzasz wykonywać obowiązki domowe, lepiej zdjąć biżuterię z rąk. Sprzątając, zmywając naczynia i załatwiając inne sprawy domowe, gospodynie używają środków chemicznych, które "kradną" piękno kamieni. Jeśli detergenty domowe zawierają związki wybielające, inkrustacja w biżuterii może całkowicie zmienić kolor. Na przykład w przypadku cytrynów zdarza się to często z powodu zwykłej nieuwagi. Przestępstwem jest mycie naczyń w pierścionku z diamentem. Kamień natychmiast pokryje się warstwą tłuszczu i zmatowieje. Jeśli pierścionek zdobi rubin z pękniętym szklanym wypełnieniem, należy go chronić nie tylko przed chemikaliami, ale także przed substancjami, które znajdują się w każdej kuchni. Ocet, sok pomidorowy lub cytrynowy może uszkodzić nadzienie. Niuanse dla każdego kamienia są liczne, więc jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest usunięcie biżuterii z wkładką w domu.
 • Zdejmij goprzed kąpielą. Jeśli zamierzasz wziąć prysznic lub kąpiel, popluskać się w basenie lub stawie, pójść do sauny, powinieneś zdjąć pierścień. Nadmierna wilgotność jest szkodliwa dla wielu kamieni. Chlor i inne związki obecne w wodzie mogą mieć wpływ na kolor kamienia. Mydła, żele pod prysznic, szampony i inne środki czyszczące mogą gromadzić się w kamieniu i stopniowo niszczyć jego kolor. Najlepiej zdjąć pierścień jeszcze przed umyciem rąk. Dotyczy to wszystkich wyrobów jubilerskich bez względu na rodzaj inkrustacji. Na przykład, wiele osób popełnia błąd myśląc, że ponieważ perły są dość odporne na wilgoć, pierścień ozdobiony nimi może pozostać w miejscu, jeśli umyć ręce. Tak, perły nie przeszkadza woda, ale tylko czysta woda, podczas gdy chlorowana woda jest zła rzecz. Ponadto, perła straci swój blask, jeśli narażone na trochę mydła.
 • Nie zabieraj go na siłownię. Nie trzeba być ostrożnym podczas uprawiania sportu. Można łatwo zarysować zarówno klejnot, jak i korpus pierścionka. Ponadto, niektóre materiały mogą matowieć pod wpływem potu. Siłownia zdecydowanie nie jest więc miejscem, w którym warto pokazywać swoją biżuterię. Nawet jeśli dodatek jest mało widoczny, a inkrustacja nie przylega do przedmiotów, lepiej jest usunąć pierścionek.
 • Trzymaj goz dalaod kosmetyków. Najpierw zrób makijaż, użyj produktów do stylizacji włosów, kremu do rąk, perfum, a następnie załóż swój ulubiony pierścionek. Makijaż często zawiera substancje, które są szkodliwe dla kamieni szlachetnych. Preparaty kosmetyczne mogą naprawdę zabarwić inkrustację na Twojej biżuterii. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń, niż później próbować je usuwać.

Idealny wygląd składa się z perfekcyjnych drobiazgów. Pamiętaj, że Twoja biżuteria powinna wyglądać nieskazitelnie, ponieważ to właśnie ona dodaje "highlight" do Twojego wyglądu. Jeśli wiesz jak nosić swoje kamienie szlachetne, aby nie uległy zabrudzeniu i jak je właściwie pielęgnować, Twoja biżuteria będzie służyć przez wiele lat. Łatwiej jest zapobiegać brudzeniu się ulubionego pierścionka, niż smucić się nad jego matowością i poświęcać mnóstwo energii na przywrócenie mu dawnej urody. Ale nawet jeśli blask Twojego kamienia szlachetnego nie jest tak jasny jak wcześniej, nie rozpaczaj: w większości przypadków jest to proces odwracalny! Pokochaj swoją biżuterię, a ona odwdzięczy Ci się tym samym!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz