Biżuteria jest obecna od niepamiętnych czasów. Kobiety i mężczyźni ozdabiali swoje ciała łańcuchami, pierścieniami, bransoletami i kolczykami, starając się odróżnić od innych, ochronić się przed złymi mocami i przyciągnąć szczęście. W różnych czasach popularne były różne rodzaje biżuterii - kości, zęby, żyły zwierząt i skóra. Kamienie i metale były cenione w różny sposób. Na przykład moda na biżuterię diamentową pojawiła się dopiero w XIV wieku, wraz z pierwszymi warsztatami szlifowania diamentów. Diamenty przez długi czas pełniły funkcję waluty - były opłacalną inwestycją i magazynem kapitału. Dziś biżuteria diamentowa jest u szczytu popularności i prawdopodobnie wypadnie z mody dopiero za kilka wieków. I z diamentowej biżuterii nadal ma długie życie przed sobą i ewentualnie swoje dzieci, warto zadać sobie pytanie, jak dbać o swoje diamenty tak, że zachowują swój pierwotny blask i wyglądają tak dobrze, jak nowe, nawet po wielu latach.

Tajemnice pielęgnacji kamienia

Staranna pielęgnacja Twojej biżuterii z kamieniami świadczy o jej pięknie i dobrej kondycji. Ale nawet jeśli Twoja biżuteria leży w pobliżu, może stać się matowa, nie wspominając o tym, że straci swój pierwotny wygląd, jeśli będzie noszona przez cały czas. Nie musisz koniecznie uprawiać ogrodu, możesz po prostu przejść się ulicą i pobrudzić swoją biżuterię. Ciepło ludzkiego ciała, tłuszcz i wilgoć powodują, że biżuteria przyciąga cząsteczki kurzu i brudu, a kamień matowieje, kurz zatyka się pod zapięciem i metal traci swój blask. Im bardziej narażamy nasze pierścionki i kolczyki na działanie środowiska, tym trudniej będzie je przywrócić do dawnej świetności. Z tego powodu warto przestrzegać poniższych wskazówek przy obchodzeniu się z biżuterią:

1. Diamentowe pierścionki i kolczyki powinny być zdejmowane w domu. Za złą formę uważa się również noszenie drogiej biżuterii do codziennych ubrań.

2. Nigdy nie pozwól, aby kamienie były narażone na działanie chemikaliów lub produktów ściernych. Zadrapania lub plamy na diamentach mogą być usunięte tylko przez szlifowanie ich z maszyną, która nie jest idealna, ponieważ wpływa na wielkość i cięcie kamienia.

Również biżuteria diamentowa nie powinna być narażona na obciążenia mechaniczne. Naturalna twardość diamentu traci część swojej wartości w wyniku cięcia, dlatego diamenty są podatne na przebicie. Jedynym sposobem na uratowanie kamienia jest jego ponowne wyłożenie, co nie każdy jubiler może zrobić.

4. Nie noś swojej biżuterii w saunie, na siłowni czy na plaży. To właśnie tutaj są one najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych - temperatury, wilgoci i potu.

5. Trwałe zużycie osłabiło mocowanie kamieni w pierścionkach, kolczykach czy wisiorkach. Dlatego, aby mieć pewność, że nigdy nie stracisz kamienia, dbaj o niego i od czasu do czasu zabieraj go do jubilera na przegląd.

Diamenty muszą być również odpowiednio przechowywane. Kamienie mogą się ścierać, jeśli są ułożone w jednym stosie. Dlatego najlepiej jest trzymać diamenty w pudełku z miękką szmatką wyściełającą wnętrze. Pudełka posiadają przegródki na biżuterię, które utrzymują ją na miejscu, aby nie stykała się z innymi. W przypadku wszelkich klejnotów, lepiej jest trzymać je z dala od światła słonecznego. Dlatego pudełko na biżuterię należy trzymać szczelnie zamknięte. Alternatywnie, możesz zawinąć biżuterię w bibułę lub miękki papier, aby uniknąć jej dotykania. Powinnaś również unikać wilgotnych i ostrych przedmiotów, aby Twoje pierścionki i kolczyki zachowały swój atrakcyjny wygląd przez długi czas.

Czyszczenie biżuterii

Ale nawet jeśli przestrzegasz wszystkich zasad wymienionych powyżej, nadal powinieneś czyścić swoją biżuterię od czasu do czasu. Najlepszym rozwiązaniem może być oferowane przez profesjonalnych jubilerów - czyszczenie ultradźwiękami (nie dotyczy diamentów kolorowych). Pod wpływem fal ultradźwiękowych element jest delikatnie i łatwo oczyszczany z zabrudzeń, bez poddawania go dodatkowym próbom wytrzymałości. Ponadto jubiler sprawdza, czy kamień jest bezpiecznie osadzony w oprawie i wzmacnia go, jeśli się poluzował. Robienie tego samemu jest również możliwe, ale bardzo ryzykowne, ponieważ profesjonalista radzi sobie z instrumentami optycznymi i wygina koronę za pomocą specjalnych narzędzi, podczas gdy w domu jest bardzo prawdopodobne, aby zakończyć się katastrofą.

Samodzielne czyszczenie biżuterii

Istnieje jeszcze jedna możliwość czyszczenia biżuterii diamentowej: samodzielne wykonanie tego w domu. Oczywiście, droga biżuteria wymaga dużego szacunku, ale nie zawsze jest czas i pieniądze, aby udać się do jubilera.

Najbezpieczniejszą procedurą jest opłukanie biżuterii w wodzie z mydłem. Roztwór można przygotować przy użyciu mydła (nie mydła do prania) i wody (jedna łyżeczka mydła - jedna szklanka ciepłej wody). Pozostawić produkt w roztworze na jakiś czas. Następnie wyjmij ją i, jeśli jest mocno zabrudzona, delikatnie wyszczotkuj miękką szczoteczką do zębów. Następnie wytrzyj ją do sucha miękką szmatką.

Diamenty, które nie są osadzone w metalu można również czyścić za pomocą roztworu amoniaku. Amoniak może pozostawić plamy na metalu. Istnieją przepisy na czyszczenie sokiem z cebuli. W tym celu nakłada się go na przedmioty, a po chwili spłukuje wodą. Ale w żadnym wypadku nie należy tego robić za pomocą sody oczyszczonej lub pasty do zębów. Drobne, twarde cząsteczki, które łatwo usuwają zabrudzenia, są przeciwwskazane dla gładkich powierzchni diamentów. Oczywiście, można w ten sposób usunąć zabrudzenia, ale rysy spowodują, że kamień na zawsze straci swój blask.

To Państwo decydują, czy do czyszczenia diamentu wybiorą delikatną kąpiel ultradźwiękową czy szczoteczkę do zębów. Najważniejsze jest to, aby biżuteria jak najdłużej zachowała swój najlepszy wygląd i cieszyła oko.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz