Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż dopasowanie wisiorka do naszyjnika: porównać kolory, sprawdzić czy średnica końcówki wisiorka odpowiada parametrom szlachetnej koronki, założyć jeden na drugi - i gotowe. Ale w tym biznesie jest wiele niuansów. Ty, oczywiście, może je zaniedbać, ale wtedy nie obrażaj się, jeśli w procesie noszenia tandemu biżuterii będzie odkryć jeden po drugim pewne rozbieżności. Wisiorek może być za mały lub odwrotnie, za duży do istniejącego łańcuszka. Prawie identyczny odcień metalu szlachetnego w wisiorku może wyraźnie kontrastować z kolorem głównego przedmiotu. Łańcuszek i zawieszka mogą nie współgrać ze sobą ze względu na różnice w konstrukcji. Powodów może być wiele! Dlatego tak ważne jest, aby na etapie wyboru rozważyć wszystkie za i przeciw. Właśnie to zamierzamy dzisiaj zrobić.

Możesz być zaskoczony, ale w dobry sposób, wybór wisiorka zaczyna się od łańcuszka, a nie od samego wisiorka. W końcu to właśnie koronka jubilerska jest głównym, że tak powiem, "nośnym" elementem. Wybierz zbyt lekki i cienki łańcuszek - ryzyko zerwania go, zawieszając duży i masywny wisior. Wybierz zbyt gruby łańcuszek - ryzykujesz zepsucie własnego wizerunku poprzez dysonans wymiarowy biżuterii i zawieszonego na niej elementu dekoracyjnego. Cóż, co powinienem zrobić w takim przypadku?

Konstruktywne kryteria wyboru łańcucha

Eksperci Gold.ua zalecają dokonanie wyboru w oparciu o zasadę proporcjonalności. Waga łańcuszka powinna odpowiadać wadze wisiorka. Optymalny stosunek wynosi 1:1. Jeśli waga wisiorka będzie większa niż waga łańcuszka, będziesz musiał zaryzykować integralność cennej koronki. Miniaturowy wisiorek i masywny łańcuszek również nie stanowią pary. W tym przypadku obawa o integralność łańcucha nie jest konieczna, ale wygląd takiego tandemu na ciele będzie wyjątkowo niefortunny.

Waga łańcuszka zależy bezpośrednio od rodzaju jego splotu. Ogniwa tłoczone są puste w środku. Dlatego taka biżuteria jest coraz lżejsza. Bardzo ryzykowne jest zawieszanie na takich przedmiotach masywnych wisiorków. Innym powodem jest to, że takie łańcuchy są podatne na wypaczenia. Jeśli chcesz kupić naprawdę wysokiej jakości i niezawodne rzeczy, które nie będą musiały być wielokrotnie przenoszone do jubilera w celu naprawy, przyjrzyj się uważnie opcji, które, po pierwsze, nie są puste w środku, a po drugie, łatwo się kręcić, dzięki odpowiedniemu rodzajowi splotu. Jeśli cenna koronka nie plącze się, jest gotowa służyć Ci praktycznie na zawsze. Doskonałym tego przykładem jest warkocz kotwiczny, w którym ogniwa naśladują łańcuch kotwiczny, tylko w miniaturze, lub warkocz pancerny, w którym ogniwa ułożone są w jednej płaszczyźnie. Plecionki te i ich pochodne okazały się najbardziej niezawodne i trwałe.

Przed zakupem dobrze obejrzyj obwód swojej biżuterii. Obecność zagnieceń jest sygnałem do odrzucenia wybranego wariantu. I odwrotnie, brak pęknięć, mocne ogniwa i nie rzucające się w oczy szwy są oznakami wysokiej jakości biżuterii, która jest godna noszenia na szyi.

Jeśli chcesz czegoś wyjątkowego...

Wielokrotnie na naszym blogu poruszaliśmy temat różnorodności splotów w łańcuszkach jubilerskich. Na przykład tutaj. Dzięki temu nasze czytelniczki poznają podstawowe rodzaje warkoczy z pierwszej ręki. Jednak oprócz podstawowych warkoczy istnieje wiele ich pochodnych. A te pochodne rodzaje warkoczy są często wizualnie bardzo różne od tych, z których się wywodzą. Innymi słowy, nie sama klasyka, jak to się mówi. Jeśli jednak podczas wizyty w sklepie jubilerskim spodoba Ci się jakiś konkretny egzemplarz, nie spiesz się z jego zakupem. Jeśli zawieszka do łańcuszka została już zakupiona, koniecznie porównaj parametry zawieszki z cechami produktu, który oglądałeś.

  • Złe wygięcie jest negatywnym sygnałem. Nawet jeśli wybrany przez Ciebie łańcuszek jest niewiarygodnie piękny. Nawet jeśli myślisz, że jest w sam raz dla tego wisiorka, który masz. Nawet jeśli zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia, ale jest źle wygięty, skorzystaj z naszej rady - zrezygnuj z zakupu. Ale nie, nie tak: jeśli rzecz trafiła w Twój gust, kup ją, ale noś ją bez wisiorka. A dla wisiorka, który w domu czeka na swój czas, wybierz inną koronkę jubilerską.
  • Szeroki łańcuch o płaskim splocie nie wchodzi w grę. Nie tylko to, ale produkty tego typu mają słabą krzywiznę. (I dlatego, na podstawie poprzedniej rekomendacji, nie nadają się do noszenia w parze z wisiorkami). ) Kolejną wadą jest to, że z estetycznego punktu widzenia bardzo trudno jest znaleźć pasujący do niego wisiorek. Każdy wisiorek, niezależnie od wielkości i wzoru, wygląda jakby był przymocowany do łańcuszka płaskim i gęstym splotem: ordynarnym, nieorganicznym, ciężkim. Naszym zdaniem szeroki płaski łańcuszek pod wisiorkiem wygląda brzydko. Takie elementy powinny być noszone dumnie same, a nie uzupełniane wisiorkami.
  • Luźne ruchome warkocze są przeznaczone do dużych wisiorków. Jeśli wisior jest efektowny, masywny i żywy (w sensie wzoru, nie koloru), szukaj luźnych warkoczy, które łatwo i swobodnie wyginają się w różnych kierunkach, nie łamiąc się ani nie plącząc: "Cartier i Spike. Splot Cartier jest często określany jako splot Figaro. Splot jest taki sam, ale każda z powyższych nazw może być użyta w odniesieniu do niego. Jeśli wisior, do którego wybierasz bazę jest niewielki, rozważ splot zwany "Singapur". Taki łańcuszek ma te same cechy, co poprzednie elementy biżuterii, ale wygląda bardziej elegancko i kobieco. "Singapur jest cieńszy niż Cartier, co oznacza, że jest wizualnie bardziej delikatny.
  • Średniej grubości sploty to solidna opcja. Dla tych, którzy szukają czegoś niezawodnego i jednocześnie oryginalnego, polecamy łańcuchy średniej grubości. Jest ich wiele, ale najbardziej oryginalne warianty to "Rombo", "Spiral" i "Swirl". Ogólnie rzecz biorąc, skręcone warkocze nawet bez wisiorka wyglądają bardzo elegancko na szyi. A jeśli zestawisz je z oryginalnym, harmonijnym wisiorkiem, powstanie niepowtarzalna biżuteria, która będzie doskonałym, uniwersalnym dodatkiem do każdego Twojego stroju.

Osobiście bardzo lubimy warkocze typu "pigtail". Są obszerne, delikatne i odświętne - ale tylko trochę. Zawieszając wisiorek na jednym z takich łańcuszków, możesz uzyskać pełnowartościowy naszyjnik, który będzie aktualny i na romantycznej randce, i na dziewczęcej imprezie, i w biurze, i na spotkaniu z inwestorami - czyli niezależnie od tego, w jakie ubrania "oprawisz" biżuterię.

Pamiętaj o zapięciu

Łańcuszek do wisiorka również powinien być bezpieczny. Jeśli planujesz używać smyczy jubilerskiej jako podstawy do noszenia wisiorka, pamiętaj, że jest to dodatkowe obciążenie. Niepewne zapięcie to duże ryzyko, bo jeśli coś się stanie, stracisz nie tylko łańcuszek, ale i wisiorek, czyli oba elementy biżuterii na raz. Dlatego po oględzinach łańcucha należy zwrócić uwagę na jego właściwości techniczne. Zapięcie musi być wystarczająco ciasne i dobrej jakości.

Co prawda osoba, która nigdy nie miała do czynienia z zapięciami na wyrobach jubilerskich nie będzie w stanie obiektywnie ocenić jakości tego elementu biżuterii. Dlatego w razie wątpliwości radzimy poprosić sprzedawcę o kilka dodatkowych zapięć dla porównania. Po przetestowaniu zapięcia nie tylko na wybranym egzemplarzu, ale także na innych przedmiotach, będziesz w stanie ocenić jakość mechanizmu i zrozumieć, czy jest on naprawdę solidny i bezpieczny, czy może powinieneś poszukać czegoś nieco ciaśniejszego.

Badanie jakości

Kiedy Ty i ja znajdujemy wymarzoną biżuterię, zapominamy, że jeszcze wczoraj googlowaliśmy praktyczne porady na temat "Jak dobrać łańcuszek do wisiorka" i skrupulatnie zapisywaliśmy techniczne niuanse tego procesu. Dziewczyny mają tendencję do zakochiwania się w biżuterii od pierwszego wejrzenia. I jak tylko to uczucie dotknie serca i gustu dziewczyny, praktyczne porady są całkowicie zapomniane. Jest to chyba największy błąd, jaki można popełnić przy wyborze łańcuszka z wisiorkiem. Nasza zakupowa beztroska to pierwszy krok do żałowania zakupu. Ale jakie są opcje? Przynajmniej zachowajmy trzeźwość umysłu, nawet jeśli biżuteria wizualnie nas urzekła. I jak tylko się pozbierasz, przypomnij sobie przynajmniej kilka punktów z poniższej listy - i sprawdź, czy wybrana biżuteria spełnia te kryteria.

  1. Wizualna ocena jakości. Nie należy ignorować tego zalecenia. Po raz kolejny przypominamy, że zanim zapłacicie Państwo fortunę za biżuterię, powinniście obejrzeć ją dokładnym okiem. A im bardziej skrupulatna będzie Twoja wstępna inspekcja, tym większą przyjemność będziesz miał z noszenia danego egzemplarza później.
  2. "Palpacja" biżuterii. Każdy pracownik służby zdrowia zna ten termin: palpacja, w języku lekarzy, to obmacywanie. Zobaczysz, że na Twoim łańcuszku nie ma żadnych zadziorów, szwów ani innych nierówności, które nie powinny występować na wysokiej jakości akcesoriach wykonanych z metali szlachetnych. Nie tylko to, takie wady wizualnie psują produkt. Metalowe frezy są w stanie uszkodzić odzież, a nawet pozostawić zadrapania na skórze (w końcu łańcuch najczęściej styka się z gołą skórą użytkownika).
  3. Zbadać miejsca przylegania. Ważne jest, aby zobaczyć, jak jednorodne są te plamy. Ważne jest, aby na łańcuchu nie było śladów przypalenia. W przeciwnym razie z czasem staną się one coraz bardziej widoczne i zepsują Twoje wrażenie o ulubionym egzemplarzu biżuterii, który pod witryną butiku jubilerskiego wydawał się idealny.
  4. Symetria oprawy klejnotu. Być może twój wybór nie jest po prostu klasyczny łańcuch, ale naszyjnik typu kawałek z inkrustowane klejnotów. W takim przypadku należy dokładnie przyjrzeć się mocowaniom i upewnić się, że kamienie nie odpadną z powodu złego zamocowania. Pamiętaj, że elementy złączne muszą być zawsze rozmieszczone symetrycznie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wisiorków, które są inkrustowane diamentami i kamieniami półszlachetnymi częściej niż łańcuszki.
  5. Dowód na to, że lakier jest idealny. Nie ma znaczenia, czym jest inkrustowana biżuteria, którą kupujesz. Może to być diament lub rzadki szafir, lub może to być zwykła cyrkonia. Ale w każdym przypadku, powierzchnia kamienia musi być idealnie płaska i gładka. Źle wypolerowany kamień jest oznaką niskiej jakości.
  6. Brak luzów w przegubach. Elementy biżuterii powinny poruszać się w stawach tak płynnie, jak to tylko możliwe. Jeśli biżuteria powinna mieć wypaczenia lub luzy, może to być zły znak dla kupującego. Wszystkie te zjawiska są bardzo niepożądane i należy ich unikać w wysokiej jakości akcesoriach jubilerskich.

Jeśli wraz z łańcuszkiem wybierasz również wisiorek, koniecznie przyjrzyj się zapięciu, na którym będzie wisiał. Niektóre elementy nie są wyposażone w zwykły zawias, ale w specjalny zamek, który można otwierać i zamykać. Jeśli zdarzyło Ci się znaleźć wariant z zapięciem (a jest ono często stosowane w przypadku masywnych wisiorków o znacznej wadze), sprawdź bezpieczeństwo tego mechanizmu. W końcu, podobnie jak w przypadku łańcuszka, niezawodność zapięcia jest główną gwarancją, że biżuteria nie odpadnie sama.

Moda jest niczym, styl jest wszystkim.

Jak dobrać łańcuszek do wisiorka, już wiemy. Teraz czas na kilka słów o samym wisiorku. No, może nie kilka, bo wybór wisiorka to też nauka. A poleganie wyłącznie na własnym guście jest możliwe tylko wtedy, gdy ma się do niego odniesienie. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: bardzo niewielu z nas ma idealne wyczucie stylu, więc rekomendacje zebrane z blogów i wywiadów znanych projektantów, w ten czy inny sposób, będą przydatne dla każdego.

Najgorsze, co może nas spotkać przy wyborze łańcuszka i wisiorka, to mieszanie stylów, co w rzeczywistości jest czystym brakiem gustu. Tylko nieliczni potrafią poprawnie łączyć elementy różnych gatunków bez popadania w banalny kicz czy rażącą wulgarność. Oto przegląd stylowych wyborów, wśród których na pewno znajdziesz ten, który najlepiej pasuje do Ciebie i stroju, który najczęściej nosisz. W końcu połączenie biżuterii i stroju jest najważniejsze. W przeciwnym razie dysonans wizualny będzie zauważalny nawet z daleka.

Klasyczny styl

Klasyczne wisiorki i łańcuszki to zawsze uniwersalne i zdecydowanie korzystne rozwiązanie. Klasyka to klasyka, więc może współgrać z każdym otoczeniem. No może z wyjątkiem stylu sportowego, z którym klasyczna biżuteria zaprzyjaźnia się w bardzo rzadkich przypadkach. A większość z tych okazji to pokazy prêt-a-porter, które prawie nigdy nie schodzą z wybiegów.

Możesz rozpoznać, że patrzysz na klasyczną biżuterię po kilku charakterystycznych znakach. Na przykład:

  • Klasyczny element zawsze ma zwięzły kształt;
  • Klasyczny element biżuterii ma regularne proporcje, które nadają mu charakterystycznej elegancji;
  • Klasyczne dzieło wyróżnia się precyzyjną i wymagającą geometrią.

Klasyczna biżuteria rzadko jest wykonywana w stopach. Jedynym wyjątkiem jest biżuteria designerska, która często jest nawet droższa niż podobna biżuteria no-name. W tej niszy szczególnie cenione są oryginalne wisiorki ze szkła Murano: klasyka wcielona w tak niezwykły materiał wyróżnia tych, którzy mają oryginalny gust i preferują klasykę, ale pragną twista w swoim wyglądzie. Kształt klasycznych wisiorków jest najczęściej owalny lub w kształcie łezki. Jest to jednak kryterium pomocnicze, a nie podstawowe.

Styl awangardowy

Awangarda jest dokładnym przeciwieństwem klasyki. W stylu awangardowym brak jest jakiejkolwiek tradycji, i to jest główna cecha biżuterii awangardowej. Nie sposób nie zauważyć takiego wisiorka. Jest to zawsze coś jasnego, efektownego, przyciągającego wzrok i zapadającego w pamięć na długo. Biżuteria awangardowa charakteryzuje się jaskrawymi kolorami, asymetrią i nieoczekiwaną geometrią. Kolejną osobliwością jest zastosowanie zarówno tradycyjnych, jak i niekonwencjonalnych materiałów: od złota próby 585 po jasny plastik, który w połączeniu z metalem szlachetnym wygląda jak coś kosmicznego.

Awangarda jest zawsze ekscentryczna i szokująca w taki czy inny sposób. I nie wszyscy są gotowi na szok. Zazwyczaj ten typ wisiorków wybierają osoby o twórczej i bardzo emocjonalnej naturze, dla których biżuteria jest wizualizacją własnej osobowości, a nie tylko dodatkiem na złotym sznurku.

Styl swobodny.

Ryby, gwiazdy, półksiężyce, kwiaty, serca, anioły, delfiny: wszystko to i nie tylko jest wisiorek w stylu casual, który jest najbardziej powszechne i najbardziej popytu wśród dzisiejszej płci pięknej. Takie przedmioty cieszą się znacznie większą popularnością wśród klientów butików jubilerskich niż uniwersalna, ale dość ciężka klasyka czy chaotyczna biżuteria awangardowa. Sekret tkwi w prostej i łatwej kompatybilności takich produktów z ubraniami i innymi akcesoriami w stroju.

Jeśli wisiorek w modnym stylu nie jest wykonany z metalu szlachetnego, może to być szkło, emaliowany metal nieszlachetny, kauczuk, kolorowy plastik. Większość biżuterii kostiumowej jest wykonana w tym stylu. I to zarówno produktów designerskich i markowych, jak i biżuterii z rynku masowego, która w gruncie rzeczy kosztuje krocie. Wisior couture może być noszony do wszystkiego. W przeciwieństwie do klasyki, casual można łączyć nawet z ubraniami sportowymi. Ale jako opcja wieczorowa takie wisiorki, szczerze mówiąc, nie bardzo. Są one wystarczająco jasne do codziennych sytuacji i wyblakłe na przyjęcia lub uroczystości. Jeśli chcesz zabłysnąć w świetle reflektorów, polecamy Ci postawić na awangardę lub biżuteryjną klasykę.

Sportowe style

Sportowe wisiorki to nisza sama w sobie. Do produkcji takich wisiorków z reguły używane są tylko metale. I to zarówno szlachetne, jak i nieszlachetne. Sportowa zawieszka świetnie prezentuje się w złocie i platynie oraz tytanie. Stal nierdzewna jest również dość popularnym materiałem, który wygląda równie dobrze na ciele, jak każdy inny. Co ciekawe, wisiorki z tytanu i stali cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż wyroby szlachetne. Po pierwsze, ze względu na jego wartość: kawałek tytanu kosztuje mniej niż kawałek platyny lub złota (i po tym wszystkim, waga takich wisiorków jest często dość imponujące!). Po drugie, metale takie jak tytan i stal są jaśniejsze i wyraźniejsze, aby podkreślić sportową stronę wyglądu, a więc są bardziej odpowiednie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez siłowni.

Błyszczące kamienie w zawieszkach sportowych w ogóle nie występują. Nie idą one w parze z sensem, który jest istotą biżuterii sportowej. W przeciwieństwie do, na przykład, ultranowoczesnego plastiku lub szkła. Jeśli projektant uważa, że sportowy wisiorek wymaga inkrustacji, jest bardziej prawdopodobne, że użyje tych materiałów niż naturalnych minerałów. Niektórzy mylnie sądzą, że zawieszki sportowe są zawsze wykonane w duchu znanych symboli sportowych: rakiety tenisowej, rękawicy bokserskiej, piłki nożnej, hantli... W rzeczywistości nie jest to obowiązkowe. Wzór zawieszki sportowej może być dowolny - z dowolnym stopniem artyzmu. Ale zawsze jest to minimalizm.

Styl luksusowy

Szczerze mówiąc, takie pojęcie jak "luksus" istnieje tylko w przestrzeni postsowieckiej. Styl luksusowy w tradycyjnej dla reszty świata liście rozwiązań stylistycznych jest nieobecny. Ale jak to się mówi, nie można brać słów z powietrza: to, co mamy, jest nasze. A ponieważ luksus jest nieodłączną częścią naszego życia, nieuczciwe byłoby milczenie o istnieniu takich wisiorków. W końcu to popyt generuje podaż, a nie na odwrót.

Luxe to luksusowa biżuteria, podniesiona do rangi absolutu i postawiona w centrum uwagi. Wisiorki wykonane w tym stylu można znaleźć w kolekcjach każdego domu mody. Ale tylko tutaj ich styl określany jest jako luksusowy. W rzeczywistości może być i awangardowy, i klasyczny, i neoklasyczny. Materiały użyte do produkcji takich wisiorków są tylko najwyższej klasy: jeśli metal to złoto lub platyna, jeśli kamienie naturalne to diamenty, rubiny lub szafiry, jeśli kamienie syntetyczne to tylko kryształy Swarovskiego. Styl luksusowy zawsze kojarzył się z wysoką sztuką. Jej formy są zawsze smukłe i opływowe - takie, które idealnie nadają się na wybieg.

Jakich naszyjników unikać.

I wreszcie, jakie wersje łańcuszków jubilerskich są najbardziej nieodpowiednie, jeśli zamierzamy używać ich w połączeniu z wisiorkiem. Duży wisior nie pasuje do splotu jodełka, splotu omega i łańcuszków o fantazyjnych splotach. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim są zbyt samowystarczalne, by je z czymś łączyć: same wyglądają o wiele lepiej. Po drugie, ich ciężar właściwy jest zbyt mały, aby utrzymać również wisiorek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz