Uważaj: kamienie szlachetne: najdrobniejsze szczegóły pielęgnacji kamieni szlachetnych

Kamienie naturalne wymagają stałej i starannej pielęgnacji oraz szczególnej i troskliwej uwagi. Każdy z nich ma swoją własną twardość, reakcję na słońce, wodę i tlen.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi powinna być

  • zdejmuj je przed wyjściem do sauny, sauny, na basen, siłownię, solarium lub na plażę;
  • chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, uderzeniami, upadkami;
  • zdjąć przed pracami domowymi lub ogrodniczymi;
  • chronić przed kontaktem z kosmetykami (szczególnie tymi na bazie alkoholu), produktami do stylizacji włosów i chemią gospodarczą;
  • Nałóż go dopiero po wykonaniu makijażu i fryzury;
  • Chronić przed nagłymi zmianami temperatury, suchym i zbyt wilgotnym powietrzem, unikać wysokich temperatur (trzymać z dala od suszarek do włosów, kominków i grzejników).

Właściwa pielęgnacja powinna również obejmować regularne czyszczenie biżuterii z kurzu, tłuszczu, potu i innych zanieczyszczeń, a także staranne oglądanie i przechowywanie kamieni szlachetnych.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji różnych kamieni szlachetnych

Siła zatrzymania czyszczenia zależy od twardości minerału. Współczynnik twardości poniżej pięciu oznacza, że kamienie są miękkie i łatwo ulegają zniszczeniu. Minerały o twardości wyższej niż pięć nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem detergentów.

Szmaragdy i rubiny, diamenty i szafiry, topazy i kwarce, a także beryl i kilka innych to bardzo twarde kamienie: można je czyścić w roztworze proszku do prania, a następnie spłukać wodą destylowaną. Można je również czyścić zanurzając kamień w wodzie z mydłem i kilkoma kroplami amoniaku. Turkus, opal, malachit, kamień księżycowy i kamień słoneczny to miękkie minerały, które można myć tylko w roztworze mydła. Najbardziej preferowaną opcją jest lekkie pocieranie takich kamieni szmatką, nie pozwalając, aby wilgoć i piana oddziaływały na nie przez długi czas.

Kamienie różnie reagują na środowisko zewnętrzne:

  • Bursztyn, koral, perła, turkus, malachit i opal nie reagują dobrze na wilgoć;
  • Granat i topaz tracą kolor przy długotrwałej ekspozycji na jasne światło słoneczne;
  • Kwarc dymny i ametyst tracą kolor pod wpływem ciepła.

Przed czyszczeniem kamienia szlachetnego upewnij się, że nie jest on trwale sklejony: długotrwała ekspozycja na wilgoć może spowodować, że warstwa kleju straci swoje właściwości klejące, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kamienia.

Przechowywanie kamieni

Kamienie o różnej twardości należy przechowywać oddzielnie w pudełkach lub w torebkach z miękkiego materiału lub skóry. Nie należy przechowywać biżuterii w gorącym, nasłonecznionym miejscu, chronić przed wysoką wilgotnością lub wahaniami temperatury. Nie należy przechowywać biżuterii w pobliżu grzejników lub w łazience.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz