Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstał pierścionek, który nosisz na palcu serdecznym lub wisiorek, z którym się nie rozstajesz? Nie? Powinieneś, bo to fascynujący i bardzo ciekawy proces. Proponujemy Państwu eksperymentowanie i sprawdzenie się w roli rzemieślnika pracującego z metalami szlachetnymi. Opiszemy proces tworzenia biżuterii prostym językiem. A ty dostaniesz wosk jubilerski i w oparciu o nasze wskazówki, spróbujesz stworzyć formę odlewniczą dla siebie. Efektem końcowym jest dokładna woskowa replika Twojej ulubionej biżuterii. Spróbujcie i zaangażujcie w ten proces swoje dzieci. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. I świetna okazja do stworzenia kolekcji biżuterii woskowej dla sklepu z zabawkami Twojego syna lub córki.

4 kroki do stworzenia biżuterii sklepowej

Tworzenie kolekcji biżuterii to proces wieloetapowy. Ale jeśli uprościć to do konwencji, nadal istnieją cztery główne kroki.

 1. Opracowanie szkiców. Najważniejsza w kolekcji jest koncepcja, coś, co łączy wszystkie elementy biżuterii z danej linii. Tak więc pierwszą rzeczą, od której zaczyna się pracę nad biżuterią, jest opracowanie szkiców. Dyrektorzy artystyczni dużych firm jubilerskich biżuteria Dyrektorzy artystyczni dużych marek jubilerskich przed ogłoszeniem premiery nowej kolekcji wybierają spośród setek, a nawet tysięcy szkiców te najlepsze i szukają tych, które łączy wspólny motyw przewodni. Szkice, które przeszły proces odlewania, trafiają do pracy.
 2. Tworzenie modelu 3D. Jest to w zasadzie kwestia komputerowego modelowania szkiców. Ważne jest, aby jubilerzy rozumieli, co praca woskowa będą łatwe, a które nie. W których szkicach znajdują się niedoskonałości lub elementy, które warto skorygować dla wygodniejszego noszenia przyszłej biżuterii. Na etapie modelowania komputerowego specjaliści doprowadzają szkice do stanu perfekcji, tak aby po rozpoczęciu procesu produkcyjnego były one jak najbardziej funkcjonalne i pozbawione jakichkolwiek wad. W rzeczywistości, tworzenie modelu 3D jest praca technolodzy. Ale to właśnie oni opracowują algorytm realizacji projektu, który rodzi się w głowie jubilera.
 3. Formowanie z wosku. Na tym etapie. wosk modelarski dla jubilerów przekształca się w prototyp biżuteryjnego akcesorium przyszłości. Rzemieślnik wykonuje miękki model elementu biżuterii, aby później przetopić go w mosiądzu, upewniając się, że wszystkie poprzednie etapy zostały prawidłowo wykonane. Jeszcze raz: wosk produkt Prace z wosku stają się podstawą dla biżuterii z mosiądzu, rodzajem surowej kopii, z której jubiler "spisuje", czyli wykonuje oryginalny element z metalu szlachetnego.
 4. Wytapianie złota. Każda część cennego akcesorium jest indywidualnie topiona. Następnie biżuteria jest montowana i dopiero po zakończeniu tego procesu jest ozdabiana klejnotami (jeśli są one inkrustowane zgodnie z projektem).

W końcowych etapach, gotowy element biżuterii jest czyszczony i polerowany. Końcowe etapy to szczotkowanie i polerowanie, które nadaje biżuterii jej rynkowy wygląd.

16 kroków tworzenia biżuterii w domu

 

Tak więc, aby stworzyć biżuteria Aby wykonać biżuterię ze złota, srebra lub platyny, należy najpierw wykonać formę. To jest, gdzie można wlać stopiony, płynny metal szlachetny. Bez formy odlewniczej nie będziesz w stanie wykonać biżuterii. Nie można wykonać formy odlewniczej bez wosku. Modele biżuterii wykonane z wosku - Jest to podstawa do wykonania formy odlewniczej. Forma woskowa zostaje następnie wypalona, pozostawiając na jej miejscu pustą przestrzeń wewnątrz formy metalowej.

Jest to dość stara technologia, która była na tyle dobra, że z biegiem czasu i pomimo rozwoju technologii nie straciła na aktualności. Jest on używany przez rzemieślników od tysięcy lat. Stosowany jest przez współczesnych jubilerów. I ty też możesz. Poniżej znajdziesz przewodnik, który krok po kroku pomoże Ci stworzyć Twoją biżuterię. Jeśli masz odpowiedni sprzęt, możesz rozpocząć proces. A jeśli nie masz żadnych, po prostu idź dalej i kup następujące rzeczy wosk jubilerski i zatrzymać się na etapie tworzenia biżuterii z wosku.

Krok pierwszy

Po pierwsze, musisz wybrać model do rzucać .. To jest element, który chcesz odtworzyć w wosku. Lub, jeśli pójdziesz dalej, każdy metal, czy to szlachetny czy nie. Mówiąc prościej, jest to akcesorium, którego replikę chcesz skończyć. Nie oznacza to jednak, że musisz rzucić wszystko i biec do sklepu jubilerskiego po oryginalny egzemplarz. Po pierwsze, możesz wybierać spośród elementów, które już posiadasz w swojej kolekcji biżuterii. Po drugie, nawet jeśli chcesz pracować z czymś zupełnie nowym, nie musisz biegać do sklepów jubilerskich. Na stronie internetowej Gold.ua. na stronie na pewno znajdziecie to, czego szukacie, zaczynając od biżuterii produkowanej na Ukrainie, a kończąc na biżuterii produkowanej przez znane międzynarodowe marki.

Krok 2

Drugi krok wymaga gumy: będziesz potrzebował gumowej repliki biżuterii, którą chcesz odlać.

 1. Idź do sprzedawcy, który sprzedaje produkty artystyczne i rzemieślnicze i kup gumę niewulkanizowaną. Ważne jest to, że służy do odlewania. Należy pamiętać, że dostępnych jest kilka różnych mieszanek. Jeśli planujesz zająć się na poważnie tworzeniem biżuterii, eksperci radzą, aby na początku poeksperymentować i sprawdzić, z którym z niewulkanizowanych kauczuków będzie Ci najłatwiej pracować.
 2. Weź kawałek masy formierskiej i wciśnij w nią element biżuterii, który chcesz odwzorować. Ważne jest, aby model formierski był całkowicie pokryty gumą. Nie musisz się martwić, że listwy uszkodzą oryginalny element, porysują go lub negatywnie wpłyną na jego lśniący wygląd. Nic z tego nie stanie się z Twoją biżuterią. Masa formierska utwardza się dopiero po wyżarzeniu. Do tego czasu będzie tak plastyczna jak dziecięce Play-Doh.
 3. Rozgrzać materiał do formowania. Proces ten nazywany jest wyżarzaniem. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu gumy niewulkanizowanej. Proces ogrzewania spowoduje wulkanizację gumy i nada jej wygląd mocno napompowanej piłki do koszykówki. Podczas procesu ogrzewania materiał staje się twardy i gęsty. Jest to wskazówka, że wszystko zostało wykonane prawidłowo.
 4. Weź ostry skalpel. Będzie Ci to potrzebne do wycięcia modelu z formy, która pokryła go ze wszystkich stron. Musisz to zrobić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić oryginału. Jeśli poradzisz sobie z tym zadaniem, będziesz miał w rękach formularz otwarty na pół (jak książka, otwarta w środku). Oryginalna biżuteria będzie już w pudełku. Bardzo ważne jest, aby wyjąć model, sprawdzając każdy ruch. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia gumowej formy. To z kolei uniemożliwi przeprowadzenie wszystkich dalszych etapów produkcji.
 5. Uformuj cienki kanał w każdej połówce gumowej formy. Jest to miejsce, w którym w następnym kroku umieścisz strzykawkę, aby wlać z woskiem do modelowania biżuterii i w ten sposób stworzyć woskowy model biżuterii. Podczas cięcia kanału należy pamiętać, że po zamknięciu formy gumowej, kanał w jednej części musi być wyrównany z kanałem w drugiej części. To jest podstawowy warunek.

Krok 3

 

Jeśli nie masz dostępu do profesjonalnego wosku jubilerskiego, użyj wosku rzemieślniczego. Modele woskowe do odlewania może być również wykonany w domu z materiału rzemieślniczego. Zwykle łatwo je znaleźć w sklepach z wyrobami rękodzielniczymi. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele odmian wosku. Każda odmiana ma swoją własną temperaturę topnienia, która może różnić się od temperatury topnienia innego rodzaju wosku. Jeśli więc planujesz nauczyć się tworzenia biżuterii, eksperci zalecają eksperymentowanie i sprawdzenie, z którym rodzajem wosku czujesz się najbardziej komfortowo.

 1. Przeczytaj uważnie instrukcję dołączoną do wosku jubilerskiego. Powinien on podawać temperaturę topnienia materiału.
 2. Włącz swój parowar (ten sam, którego używasz do gotowania klopsików na parze i chrupiących brokułów na obiad), bez profesjonalnego sprzętu, i włącz go. sprzęt Nie potrzebujesz do tego żadnego profesjonalnego sprzętu.
 3. Umieść wosk w parowarze, zgodnie z informacją na opakowaniu, i roztop materiał do uzyskania płynnej konsystencji.
 4. Weź zwykłą strzykawkę lekarską, napełnij ją płynnym woskiem, włóż strzykawkę do kanału, który wcześniej wykonałeś w gumowej formie - i napełnij ją jeszcze gorącą zawartością.

Jeśli masz wosk świecaNie musisz biec do sklepu po wosk, ale użyj tego, co masz.

Krok 4

Wypełnioną woskiem gumową formę pozostaw na chwilę do ostygnięcia. Nie jest gorąca. Ale wosk, który właśnie wlałeś do środka musi stwardnieć i się utwardzić. Aby zrozumieć, jak długo będziesz musiał czekać, zajrzyj do instrukcji. Zazwyczaj producent podaje w instrukcji lub na opakowaniu czas oczekiwania na utwardzenie się wosku, aby stał się gęsty i twardy.

Krok 5

 

Usunąć model, dla którego wyrzeźbiono wosk wosk (wosk jubilerskiwosk ozdobny lub wosk do świec - nie ma znaczenia). Przedmiot, który trzymasz w rękach to Twój długo oczekiwany model odlewu biżuterii.

Krok 6

Wszystkie modele biżuterii woskowej są umieszczane na tak zwanym model stać. W tym celu pręt musi zostać wylany z wosku, z którym właśnie pracowałeś. Następnie należy roztopić niewielką ilość wosku i użyć go jako kleju: płynny wosk pomoże przykleić model woskowy do pręta, który będzie go utrzymywał na miejscu.

Krok siódmy

Na tym etapie będziesz potrzebował kolby lub czegoś podobnego. Profesjonalni jubilerzy wiedzą, że kolba to kwadratowe lub prostokątne pudełko, które jest wykonany przez metalu. Po znalezieniu pojemnika, który spełnia powyższe wymagania, trzeba będzie stopić trochę więcej wosku, aby dołączyć pierścienie woskowe lub inne wzory woskowe na metalowym spodzie. Mocowanie powinno być wystarczająco pewne. A pręt, który przymocowałeś do modelu w poprzednim kroku, musi być skierowany dokładnie do góry, czyli prostopadle do dna metalowego pojemnika.

Krok ósmy

Teraz przychodzi czas na suchą zaprawę ogniochronną. Warto też kupować z wyprzedzeniem. Na końcu naszego artykułu, będziemy pewni, że opublikujemy listę sprzętu i materiałów do tworzenia biżuterii w domu. Mieszanka ogniotrwała, o której mowa, jest tworzona na bazie gipsu. Nie będziemy pisać, jak go rozcieńczyć i ile wody dodać do proszku. Instrukcje na opakowaniu szczegółowo to opisują. Zalecamy ścisłe przestrzeganie instrukcji, ponieważ w zależności od producenta proces przygotowania mieszanki ogniotrwałej może być inny.

Krok dziewiąty

Więcej na: http://tocokocham.pl

Kiedy mieszanina jest już rozcieńczona wodą i gotowa do użycia, wlewamy ją do pierścienia inwestycyjnego. Poziom nalewania powinien być nieco wyższy niż poziom modelu woskowego. Ważne jest, aby masa gipsowa była całkowicie (od stóp do głów) przykryta modelem woskowym.

Krok dziesiąty

Upewnij się, że mieszanina wlana do metalowego naczynia jest równomiernie rozprowadzona po kolbie. Nie musisz szarpać patelni na boki ani próbować rozprowadzać płynu ręcznie. Po prostu połóż kolbę na idealnie płaskiej powierzchni, a równomierne rozprowadzenie zajmie się samo.

Krok jedenasty

Rozgrzać piec do temperatury 600 stopni. Na tym etapie masa gipsowa powinna być wypiekana w wysokiej temperaturze, tak aby wosk zamknięty w gipsie całkowicie się rozpuścił i pozostawił pustą przestrzeń wewnątrz kolby. Jak tylko piec zostanie nagrzany do określonej temperatury, umieścić cały pojemnik metalowy wewnątrz pieca i pozostawić kolbę w piecu na chwilę.

Krok dwunasty

Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy krok: należy wyjąć metalowy pojemnik z pieca. Należy jednak pamiętać, że w tym momencie szczególnie ważne jest zachowanie środków ostrożności i stosowanie środków ochrony osobistej. Temperatura wewnątrz pieca jest bardzo wysoka. Metal jest rzeczywiście rozgrzany do czerwoności. Dlatego należy bardzo uważać, aby nie poparzyć się lub nie zranić ręki. Kiedy kolba znajduje się poza piecem, ostrożnie wyjmujemy formę gipsową, która do tego czasu zdążyła już solidnie stwardnieć.

Krok trzynasty

Teraz następuje najważniejsza część: trzeba wlać rozgrzany do czerwoności metal, który zamienił się w ciecz, w puste miejsce po odparowanym wosku. Potrzebny jest do tego metalowy tygiel. Umieszcza się w nim metal, który ma być stopiony, a następnie tygiel trafia do pieca hutniczego. Czas przebywania tygla w piecu zależy bezpośrednio od rodzaju metalu, z którym chcemy pracować. Ponieważ temperatura topnienia wszystkich metali jest inna. Po przejściu metalu w stan ciekły tygiel należy wyjąć z pieca hutniczego, a jego zawartość przelać do formy gipsowej, wykorzystując do tego celu specjalny otwór. Ten sam, który został po woskowym pręcie, który wyparował wraz z woskowym modelem.

Krok czternasty

 

Formę gipsową z metalem w środku pozostawić do ostygnięcia. W międzyczasie zajmij się czymś innym lub po prostu odpocznij od ciekawego, ale dość skomplikowanego procesu tworzenia domowej biżuterii. I nie przejmuj się, jeśli coś nie wyjdzie od razu lub nie jest tak mądre, jak byś chciał. Profesjonalni jubilerzy pracują z woski i pieców metalurgicznych, a ich ruchy są precyzyjne. Robisz to po raz pierwszy, więc błędy i nieścisłości są normalne, wszystko przychodzi z doświadczeniem.

Krok piętnasty

Weź młotek i delikatnie uderzaj w formę. Jeśli okaże się, że stukanie nie jest wystarczające, aby forma pękła, stuknij mocniej. Twoim zadaniem jest delikatne rozbicie gipsowej platformy i uwolnienie metalowej ozdoby z kajdan gipsu.

Krok szesnasty

A więc, oto wynik: formy woskowe dla jubilerówOdrobina Twojej wytrwałości i równie dużo czasu pozwoliło Ci na samodzielne stworzenie właściwego odlewu. Pozostaje tylko uzbroić się w tarczę polerską i przejrzeć dzieło, aby pozbyć się wszelkich chropowatości i innych nierówności, które nagromadziły się w czasie utwardzania odlewu w gipsowej podstawce.

Narzędzia

 

Zgodnie z obietnicą, publikujemy kompletną listę tego, co będzie potrzebne do wykonania opisanych powyżej kroków.

Do wypalania:

 • piec do wypalania;
 • piec metalurgiczny.

Do wykonywania form:

 • guma (oznaczona jako "niewulkanizowana");
 • Mieszanka ogniotrwała na bazie gipsu;
 • Wosk (jubilerski, wosk do świec lub wosk dekoracyjny);
 • Metal do produkcji produktu końcowego.

Za pracę:

 • młotek;
 • Metalowa forma (opoka);
 • tygiel;
 • parowiec;
 • skalpel chirurgiczny;
 • strzykawka;
 • ściernica do polerowania powierzchni metalowych.

I na koniec, kilka wskazówek od ekspertów Gold.ua. Jeśli nie wiesz gdzie kupić wosk, a świece w Twoim domu nigdy nie było, poszukaj w Internecie dostawców narzędzi jubilerskich. Zazwyczaj sklepy internetowe, które sprzedają towary dla profesjonalistów biżuterii nie tylko mają wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, ale także materiały eksploatacyjne, na liście których wosk jest jednym z priorytetowych pozycji. A jeśli nie masz do dyspozycji pieców niezbędnych do tworzenia metalowej biżuterii, zawsze możesz zadowolić się modelami woskowymi. Uzyskując woskową formę i używając narzędzi używanych przez rzeźbiarzy i dentystów, można wyrzeźbić z "manekina" oryginalne i niepowtarzalne dzieło.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz