Zegarek na rękę jest stworzony do bycia na czas w pracy lub na randkę. A my, patrząc na nie, pogrążamy się w filozoficznych rozważaniach o tym, co to jest czas. To ironia, nie mniej. Ale cokolwiek to jest, zegarek na rękę ewoluował z instrumentu śledzącego minuty w coś więcej. Dla niektórych noszenie zegarka jest koniecznością. Dla niektórych jest to sposób na wyrażenie siebie. Dla innych jest to sposób na poprawę wizerunku osobistego lub zademonstrowanie swojego statusu finansowego. Ale wszystkie te funkcje zegarka na rękę mogą stać się niedostępne, jeśli, niezależnie od naszych celów, nie będziemy dbać o naszą biżuterię.

Zegarek biżuteryjny jest czymś więcej niż tylko elementem biżuterii i akcesorium mody, które zapewnia jego użytkownikowi pewną dozę pewności siebie. Jest to również wyrafinowany element biżuterii, który działa według określonych zasad i wymaga wiele troski. I nie ogranicza się to tylko do czyszczenia metalu i prawidłowy przechowywanie akcesoriów. Aby dotrzeć do sedna tego pytania, jak dbać o swój zegarekW celu zrozumienia opieki nad zegarkiem, należy najpierw mieć jasne pojęcie o rodzaju zegarka na rękę, o którym mowa. Rodzaj ruchu, poziom wodoodporności i metalu użytego do wykonania obudowy są ważne. A nawet pasek: nie musi być metalowy, może być, powiedzmy, tekstylny, gumowy lub skórzany. A każdy z tych materiałów wymaga specyficznego podejścia.

Zredagowany przez Gold.ua starał się usystematyzować jak najwięcej istotnych informacji na ten temat, jak pielęgnacja zegarkówi dać Ci jasny przewodnik do działania. Mamy wielką nadzieję, że poniższe algorytmy, zasady i zalecenia pozwolą Państwu przedłużyć długość życia swojego ulubionego zegarka i chronić jego mechanizm przed przedwczesnym starzeniem się i awarią.

Jak dbać o różne rodzaje ruchów

Ze wszystkich istniejących mechanicznych ruchów, a nie ma ich aż tak wiele, mechaniczny jest najbardziej skomplikowany. Na drugim miejscu jest ruch kwarcowy, a następnie elektroniczny. Zegarki elektroniczne są najłatwiejsze w pielęgnacji, natomiast mechaniczne są o rząd wielkości bardziej skomplikowane. Ale ogólnie rzecz biorąc, dbałość o akcesoria do zegarków na rękę nie wymaga niczego nadzwyczajnego od właściciela zegarka. Jeśli więc nie znasz zegarmistrza, któremu mógłbyś powierzyć swoją biżuterię, nie martw się: od czasu do czasu możesz sam zadbać o swój zegarek. Jest to dość proste.

Mechaniczna

Więcej na: http://tocokocham.pl

Pielęgnacja zegarka mechanicznego - jest być może pewnym wyjątkiem od przedstawionej powyżej reguły. Jest to jedyny mechanizm, który wymaga przynajmniej sporadycznej wizyty fachowca, aby zapewnić mu długą żywotność i bezproblemowe działanie. Ale to nie znaczy, że zegarmistrz musi wziąć na siebie lwią część pracy serwisowej. wyposażenie dodatkowe. Od Ciebie zależy, czy będzie on działał tak sprawnie i wydajnie, jak to tylko możliwe.

 • Regularne nawijanie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem biżuteria Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ręcznie nakręcanego elementu biżuterii, pamiętaj, aby od czasu do czasu ponownie nakręcić zegarek. W przeciwnym razie ruch zatrzyma się i przestanie działać. I w pewnym momencie poczujesz się jak szczęśliwy bohater sztuki Gribojedowa "Biada od Wita": "Szczęśliwi ludzie nie patrzą na zegar!" Średnia częstotliwość nawijania to dzień lub dwa. Wszystko zależy od mechanizmu. Radzimy nie ignorować tej ważnej wskazówki, ponieważ im rzadziej nakręcamy zegarek, tym szybciej smar wewnątrz mechanizmu będzie gęstniał. Może to prowadzić do awarii, które nieuchronnie wymagają usług profesjonalnego zegarmistrza.
 • Bez użycia nadmiernej siły. Nigdy nie należy wywierać nacisku na koronę mechanizmu. Należy obchodzić się z nim delikatnie. Nadmierna siła może spowodować poważne problemy z zegarkiem.
 • Niezbędna jest koronka do nakręcania. Mechaniczny zegarek na rękę z automatycznym naciągiem znacznie ułatwia życie swojemu właścicielowi. Przedrostek "auto-" oznacza, że urządzenie samo się nawija. Ale tylko wtedy, gdy jest noszony regularnie. Ale jeśli nosisz swój zegarek tylko od czasu do czasu (np. na specjalne daty lub na specjalne wydarzenia), to ma sens zakup samonakręcającego się pudełka, które będzie śledzić ruch bez Twojej pomocy. Wiatraki są doskonałymi towarzyszami dla osób, które posiadają samonakręcający się zegarek mechaniczny.

Odpowiedź na pytanie, Jak dbać o zegarek mechanicznybyłoby niekompletne, gdybyśmy nie wspomnieli o znaczeniu regularnego serwisowania. To dokładnie tak, jak w przypadku samochodu: od czasu do czasu wnętrze zegarka musi być otwierane, dokładnie sprawdzane i kontrolowane, a także czyszczone i wymieniane oleje i smary. Powinien to zrobić tylko profesjonalista. Szczególnie jeśli zegarek jest drogi. Częstotliwość konserwacji mechanicznego zegarka na rękę to raz na dwa lub trzy lata. Nie ma potrzeby częstszego odwiedzania zegarmistrza.

Zegarki kwarcowe

 

W przypadku zegarków kwarcowych kłopot jest znacznie mniejszy. Jednak niuanse są nadal obecne. Warto o nie zapytać przed zakupem akcesorium. Jak mówi przysłowie, kto uprzedzony, ten lepszy.

Najczęstszą przyczyną awarii zegarka kwarcowego jest niewłaściwa wymiana baterii lub wymiana zasilacza na niewłaściwy, nieodpowiedni. Dlatego eksperci zalecają właścicielom zegarków kwarcowych, aby korzystali z usług zewnętrznego serwisu i nie wymieniali baterii samodzielnie. Jest to szczególnie ważne, jeśli użytkownik nigdy wcześniej tego nie robił, ani nie posiada niezbędnych do tego umiejętności.

 1. Objawy głodu energetycznego. Od czasu do czasu konieczna jest wymiana baterii w zegarku kwarcowym. Eksperci zalecają, aby nie robić tego po całkowitym zatrzymaniu się zegarka, ale wcześniej. Przeciwne objawy mogą wskazywać na to, że akumulator jest bliski wyczerpania. Na przykład, zegarek może zacząć szybko biec. Albo odwrotnie, może zacząć pozostawać w tyle. W większości przypadków jest to pretekst do wymiany starego źródła zasilania na nowe.
 2. Objawy nieprawidłowego działania ruchu. Główna trudność polega na tym, że zarówno pośpiech, jak i opóźnienie mogą być objawami wadliwego ruchu. Należy powiedzieć, że w ośmiu przypadkach na dziesięć takie znaki wskazują na koniec żywotności baterii, ale czasami warto zachować ostrożność. Dlatego też, kierując się do serwisu w celu wymiany tymczasowej baterii, należy poinformować mistrza o wykrytych usterkach w pracy osprzętu i poprosić o sprawdzenie, czy z mechanizmem wszystko jest w porządku. Akumulator nie wymaga częstej wymiany, więc taką diagnostykę można uznać za minimalną konserwację. W rzeczywistości tak jest, dbałość o zegarek kwarcowy i to wszystko.
 3. Kiedy warto wcisnąć przycisk stop. Jeśli nie używasz swojego zegarka kwarcowego przez dłuższy czas, warto zawiesić jego działanie. Przyznaj się, nie ma żadnej korzyści z tego, że Twój zegarek nadal tyka leżąc w pudełku. Dlatego w takich sytuacjach zalecamy korzystanie z funkcji stopera. Jego aktywacja jest dość prosta. Po prostu przesuń koronkę do pozycji, z której zwykle obracasz wskazówki. W idealnym przypadku ruch powinien być zatrzymany. Ale!

Istnieje kilka zagrożeń związanych z opisaną powyżej manipulacją. Stop jest wciśnięty w celu oszczędzania energii. Ale, po pierwsze, nie wszystkie zegarki są w stanie reagować na zatrzymanie w ten sposób. Istnieją modele, które w czasie pracy zużywają kilkakrotnie mniej energii niż w stanie spoczynku. Ponadto, gdy korona jest otwarta, pojawia się pytanie, jak przechowywać zegarek kwarcowyGdy korona jest otwarta, ruch jest narażony na kurz i wilgoć, które mogą łatwo przeniknąć do środka. I choć producent zazwyczaj ostrzega przed nadmiernym zużyciem energii w stanie spoczynku, kwestia przechowywania pozostaje otwarta, a cała odpowiedzialność spada na barki użytkownika.

Elektronicznie

 

Zegarki elektroniczne są najłatwiejsze do załatwienia. Najważniejsze jest, aby w porę wymienić baterię. Częstotliwość wymiany wynosi średnio raz na 12 miesięcy. Masters zaleca, aby nie zwlekać z wymianą. Ponieważ jeśli bateria wycieknie, istnieje ryzyko utlenienia elektronicznego ruchu i spowodowania części lub całego zegarka do wadliwego działania.

Jeszcze jedna rzecz: jeśli chcesz zmienić datę w zegarku elektronicznym, nie rób tego w momencie, gdy wskazówka znajduje się pomiędzy cyfrą 9 a cyfrą 3 na tarczy. W tej pozycji data jest automatycznie zmieniana. Oznacza to, że pośpieszne manipulacje mogą uszkodzić zegarek i spowodować nieprawidłowe działanie elektronicznego mechanizmu. Najlepiej jest zmienić datę na właściwą (jeśli to konieczne), gdy wskazówka jest na dole tarczy. Przy okazji, zasada ta dotyczy nie tylko zegarków elektronicznych, ale również akcesoriów kwarcowych.

Zasady pielęgnacji różnych rodzajów metali szlachetnych

Wygląd cenny Zegarki na rękę zależą nie tylko od tego, jak starannie je nosisz, ale także od ilości czasu, jaki poświęcasz na ich konserwację. Nie wymaga się od Ciebie niczego zbyt skomplikowanego. Zawsze mają w zestawie delikatną ściereczkę z mikrofibry, która jest dołączona do akcesorium. Złote i srebrne obudowy zazwyczaj pielęgnuje się przecierając je ściereczką z mikrofibry po każdym zdjęciu akcesorium z nadgarstka.

Złoto

 

Jeśli się zastanawiasz, jak czyścić złoty zegarekDo złotego zegarka biżuteryjnego należy zakupić dowolny profesjonalny lub półprofesjonalny preparat do czyszczenia złota. Nie może zawierać składników ściernych. W przeciwnym razie Będziesz drapał sprawa. Generalnie takie produkty są sprzedawane w formie sprayu.

 1. Spryskać obudowę zegarka z przodu i z tyłu.
 2. Delikatnie, ale delikatnie przetrzyj swój złoty zegarek dołączoną do zestawu ściereczką z mikrofibry.
 3. Pozostaw zegarek do wyschnięcia i wypoleruj go tą samą szmatką.

Powinno to wystarczyć do wyblakłe złoto znów błyszczy, a wszystkie kamienie, które straciły swój blask, powinny świecić tak samo jasno jak wcześniej. Jeśli ściereczka z mikrofibry nie wystarcza do usunięcia kurzu i smaru z obudowy, należy ponownie nałożyć ją za pomocą zestawu pędzelków do czyszczenia. Jego struktura umożliwia dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc i usunięcie brudu tam, gdzie nie może tego zrobić wycieraczka. Proszę zwrócić uwagę, że pielęgnacja pozłacanego zegarka Taka sama pielęgnacja jak w przypadku zegarków pozłacanych, z użyciem tych samych mikrofibrów i tych samych produktów nieściernych.

Silver

 

Utlenianie srebra jest sprawą światową. Dlatego kupując srebrną bransoletkę, proszę być przygotowanym na to, że czas odciśnie na niej swoje piętno. Samo srebro może z czasem zżółknąć lub ściemnieć, w zależności od próby srebra i obecności lub braku jakiejkolwiek powłoki na metalu. zaciemnić. Niestety, najprawdopodobniej nie będą Państwo w stanie przywrócić swojego srebrnego zegarka do pierwotnego wyglądu i powinni Państwo skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najlepiej w serwisie, który zapewni Ci serwis producenta danego akcesorium.

Nie udzielimy Ci żadnych nieskutecznych porad na temat jak oczyścić zegarek z kamieniaNie damy Ci nieefektywnej porady, jak wyczyścić zegarek, jeśli zżółkł lub odbarwił się. Faktem jest, że dzieje się tak, gdy rodowanie na srebrze jest częściowo lub całkowicie zatarte. Nie jest możliwe przywrócenie go w domu. Może być jednak łatwo naprawiony przez profesjonalnego rzemieślnika. Nowa warstwa rod Nowa warstwa rodu odświeży Twój przedmiot i przywróci go do dokładnie takiego samego stanu, w jakim był, gdy po raz pierwszy zobaczyłeś go w sklepie jubilerskim. Pokrycie rodem galwanizacja Powłoka rodowa utrzymuje się zwykle przez kilka lat, co oznacza, że od czasu do czasu trzeba ją odświeżyć.

Pielęgnacja zegarka wodoodpornego

 

Jeśli wszystkie inne zegarki boją się kontaktu z wodą i mogą się łatwo zepsuć, jeśli zostaną złapane przez deszcz lub utopione w basenie przez zapominalskiego właściciela, wodoodporne modele z tego punktu widzenia są absolutnie nieustraszone. Ale jest też wiele rzeczy, na które trzeba uważać.

 • Badanie szczelności powietrznej. Eksperci zalecają sprawdzanie szczelności układu przy każdej wymianie baterii. W przeciwnym razie ryzykujesz, że znajdziesz się w sytuacji, która doprowadzi do niefortunnych rezultatów.
 • Sprawdzić szczelność uszczelki. Kontrola ta powinna być przeprowadzana co najmniej raz na trzy lata. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz to zrobić samodzielnie, skontaktuj się z centrum serwisowym.
 • Kąpiel w ciepłej wodzie. Należy wykąpać wodoodporny zegarek za każdym razem, gdy ma on kontakt ze słoną wodą. Jeśli pływałeś w morzu bez zdejmowania akcesoriów na nadgarstek, musisz również wykąpać je potem w słodkiej wodzie, aby ochronić je przed gromadzeniem się soli. Jeśli Twój model zegarka posiada bezel (obrotowy pierścień na tarczy), należy go obrócić podczas mycia. Jest to skuteczny sposób na zabezpieczenie ruchu przed korozją.

Przed zalaniem zegarka bieżącą wodą, zalecamy upewnienie się, że wszystkie popychacze i koronka są dobrze przykręcone na swoim miejscu. Ta prosta czynność zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza zegarka. Oczywiście nie wolno dopuścić do kontaktu zegarka z chemią gospodarczą. Ta uwaga dotyczy wszystkich akcesoriów na nadgarstki bez wyjątku. Jednak zegarek wodoodporny szczególnie obawia się kontaktu z chemią gospodarczą. Faktem jest, że takie spotkanie może zagrozić szczelności zegarka: chemikalia mogą całkowicie lub częściowo skorodować uszczelkę.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji pasków i innych elementów

Zegarek to nie tylko mechanizm i obudowa, w której jest zamknięty. Zegarki na rękę to nie tylko cenne przedmioty (srebro lub złoto). Mogą być również wykonane np. ze stali lub tytanu. A pasek nie zawsze jest wykonany z metalu. Znacznie częściej spotykane materiały to skóra, tekstylia i guma. A każdy z tych elementów wymaga szczególnej uwagi.

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zegarka zależą od tego, z czego wykonane są jego części. Na przykład, aby zrozumieć, jak przechowywać zegarek mechanicznyJedynym sposobem, aby zrozumieć, jak przechowywać zegarek mechaniczny jest rozebrać go psychicznie i zrozumieć materiały, z których jest wykonany. Dlatego uzupełnijmy naszą wiedzę o pielęgnację i konserwację szkła, tytanu, skóry i innych surowców, które biorą czynny udział w produkcji zegarka.

Szkło

 

Szkiełko w zegarku może być mineralne, plastikowe lub szafirowe. Niezależnie jednak od pochodzenia, jeśli powierzchnia szkła jest mocno porysowana, należy ją jak najszybciej wymienić na nową. W przeciwnym razie pęknięcie lub głęboka rysa na materiale, który chroni tarczę, spowoduje przedostanie się kurzu lub wody do wnętrza zegarka. Jest to niezwykle niebezpieczne dla tego ruchu.

Jeśli szkiełko jest szafirowe, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania zegarka. Nie należy go przechowywać w miejscu, w którym mógłby się zetknąć z inną biżuterią. Minerały i metale szlachetne mogą również powodować zarysowania na powierzchniach szafirowych.

Stal i tytan

 

Stalowe lub tytanowe obudowy czy paski do zegarków nie wymagają stosowania żadnych specjalnych środków chemicznych. Do czyszczenia tych materiałów wystarczy zwykły roztwór mydła (woda plus mydło w płynie). Ściereczka z mikrofibry lub specjalna szczotka może być używana jako narzędzie czyszczące do penetracji najbardziej niedostępnych obszarów zegarka.

Nie możesz dotrzeć do szczególnie brudnych miejsc? Uzbrój się w wykałaczkę. Jest bezpieczny dla stali i tytanu. Jeśli wykałaczka nie zrobi sztuczki, lepiej jest mieć zegarmistrza to zrobić, bo będzie wiedział, jak pozbyć się brudu, który nagromadził się w zegarku przez lata. Jeśli w pewnym momencie nie możesz zapobiec kontaktowi tytanu lub stali z chlorem lub solą, nie martw się: po prostu opłucz zegarek pod bieżącą wodą i wysusz go szmatką z naturalnej tkaniny. To powinno wystarczyć do ochrony akcesoriów przed korozją.

Kauczuk i wyroby włókiennicze

 

Głównym wrogiem gumowego lub tekstylnego paska jest ciepło. Ale woda nie jest bezpieczna dla tych pasków. Pływanie z tymi pasami jest surowo zabronione. Nie wolno go również wystawiać na długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego. W przypadku metalowej obudowy nic się nie stanie. Z drugiej strony guma lub tkanina mogą być poddane działaniu promieni słonecznych z maksymalnie negatywnym wpływem i prawdopodobnie doprowadzi to do degradacji materiału. Guma może wyschnąć i w niektórych miejscach pęknąć. Tkanina może się również odbarwić i stać się nieestetyczna, co wymaga jej wymiany.

Skóra

 

W praktyce pasek wytrzymuje średnio 12 miesięcy. Czasami dłużej. W zależności od skóry i jakości jej wykończenia. Na skórzany pasek wpływa również ilość czasu, przez jaki zegarek jest noszony. Naturalnie, regularne użytkowanie powoduje szybsze zużycie skóry niż użytkowanie sporadyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, aby przedłużyć żywotność skórzanego paska, musi on być traktowany z najwyższą starannością:

 • Chroń pasek przed wodą i wilgocią;
 • Nigdy nie zostawiaj go na nasłonecznionym parapecie, ponieważ promieniowanie UV ma na niego szkodliwy wpływ;
 • skóra powinna być chroniona przed chemikaliami domowymi;
 • szkodliwe dla materiału są również kosmetyki zawierające tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Ponadto, eksperci odradzają noszenie zbyt ciasnego skórzanego paska. Może to aktywnie zanieczyszczać materiał tłuszczem i potem skóry oraz powodować dyskomfort podczas noszenia. Pomiędzy nadgarstkiem a zegarkiem należy zawsze pozostawić niewielki odstęp.

Podsumowując wszystko powyższe, należy podjąć pewne banalne i pozornie intuicyjne działania ochronne. Zegarek na rękę musi być chroniony przed uderzeniami mechanicznymi, dlatego na czas pracy fizycznej i wysiłku fizycznego lepiej zdjąć akcesorium z ręki. Nie należy go celowo wystawiać na działanie promieniowania ultrafioletowego. Zegarek powinien być chroniony przed wilgocią. A jeśli zawiedzie, należy jak najszybciej przekazać go w ręce wyspecjalizowanego rzemieślnika, aby profesjonalna magia, oparta na posiadaniu specjalnych umiejętności i zastosowaniu specjalnych środków, mogła szybko zapobiec nadchodzącej katastrofie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz