Jak zachować olśniewający blask złotej biżuterii

Złota biżuteria może z czasem matowieć, plamić się lub odbarwiać. Metale, które zostały dodane do złota w celu jego wzmocnienia, utleniają się z czasem w wyniku działania czynników środowiskowych.

Na biżuterię wpływają również składniki kosmetyków i chemii gospodarczej. Jak mogę przywrócić pierwotny blask mojemu ulubionemu przedmiotowi?

Czyszczenie złota w domu

Domowe sposoby są dostępne do czyszczenia drobnych zabrudzeń na złotej biżuterii. Aby wyczyścić taki element biżuterii, należy:

  • Drobno posiekaj 1 łyżkę mydła do małego pojemnika;
  • Do miski wlewamy wodę i mieszamy aż do rozpuszczenia mydła;
  • dodać 5 kropli amoniaku do mieszaniny;
  • Namoczyć przedmioty w roztworze (30 minut w przypadku lekko zabrudzonych przedmiotów, kilka godzin w przypadku silnie zabrudzonych);
  • Opłucz biżuterię ciepłą wodą.

Po zakończeniu należy osuszyć biżuterię miękką szmatką. Można również stosować różne metody czyszczenia:

  • Umieść biżuterię w pojemniku wypełnionym wodą utlenioną na około pół godziny, a następnie spłucz i wysusz;
  • przez noc w roztworze cukru i wody (2 łyżki cukru w szklance ciepłej wody). To nada im błyszczący wygląd;
  • Zanurzamy kawałki w startej cebuli lub ziemniakach na dwie godziny, płuczemy i osuszamy.

Aby oczyścić trudno dostępne miejsca, użyj gliceryny, wacików lub zapałek owiniętych niewielką ilością waty.

Czyszczenie złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi

 

Kamienie szlachetne wymagają starannego czyszczenia: wiele z nich jest wrażliwych nawet na wodę, która pozostawia niezmywalne smugi i plamy. Nigdy nie używaj środków ściernych (sól, soda, pasta do zębów, proszek), ponieważ rysują one kamienie.

Czyszczenie białego złota

Aby wyczyścić białe złoto, zmieszaj wodę i amoniak w równych proporcjach, dodaj kilka kropel mydła w płynie i umieść przedmiot w takim roztworze. Po pół godzinie biżuterię należy umyć i wysuszyć.

Codzienna pielęgnacja złota

Pamiętaj, aby zdejmować złotą biżuterię przed kąpielą, korzystaniem z sauny, uprawianiem sportu lub pracami domowymi. Nakładaj je dopiero wtedy, gdy kosmetyki zawierające alkohol wchłoną się w skórę.

Złoto powinno być przechowywane w zamkniętej szkatułce, oddzielnie od biżuterii i srebra. Nie należy pozostawiać złotej biżuterii w pobliżu kaloryferów, na słońcu, w łazienkach i innych miejscach narażonych na zmiany temperatury lub wysoką wilgotność.

Regularnie wycieraj kurz i tłuszcz miękką szmatką. Ciemna warstwa tlenku nie może być usunięta w ten sposób, ale możliwe jest zachowanie połysku produktu.

Prosta codzienna pielęgnacja połączona z okresowym czyszczeniem domowymi sposobami lub specjalnymi rozwiązaniami pozwoli na długo zachować pierwotny blask złota.

Więcej porad znajdziesz na: http://zlotaobraczka.eu

Komentarze (0)

Zostaw komentarz