• Litera prawa
 • Narodziny tradycji
 • Czy zmiana nazwiska oznacza zmianę dokumentów?
  • Co należy zrobić: przewodnik krok po kroku
  • Dokumenty, których nie trzeba zmieniać
  • Prowadzenie "niuansów"
 • Plusy i minusy zmiany nazwiska
 • Dlaczego masz prawo zignorować tradycję: 5 żelaznych argumentów
 • Gdzie postawić przecinek

Czy warto zmieniać nazwisko przy ślubie i gdzie stawiać przecinek w tytule? Ukraińskie statystyki nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale mogą pokazać opinię większości krajowych narzeczonych. Według najnowszych danych, ponad 80% ukraińskich kobiet, które wychodzą za mąż, decyduje się na przyjęcie nazwiska męża lub zmianę własnego nazwiska na podwójne, łącząc w ten sposób tożsamość własną i męża. Ale to nie znaczy, że ty powinieneś robić to samo. Masz prawo wyboru. I żebyście mogli używać go mądrze, redakcja Gold.ua postanowiła napisać ten artykuł.

Litera prawa

Zanim wdacie się Państwo w polemiki, spory, debaty i wyliczanie zalet i wad zmiany nazwiska panieńskiego na nazwisko męża, proponujemy odnieść się do litery prawa. W końcu ty i ja mamy szczęście żyć w państwie prawa (na ile jest ono praworządne, to oczywiście kwestia dyskusyjna, ale jednak). Temat ten reguluje Kodeks Rodzinny Ukrainy, a konkretnie artykuł 35, który mówi, że obywatel Ukrainy, rejestrując małżeństwo, ma prawo do wyboru nazwiska. I jest to jedno z niezbywalnych praw.

Oznacza to dokładnie tyle, że przy zmianie statusu rodzinnego obywatel Ukrainy może wybrać jedną z poniższych opcji:

 1. może zostawić wszystko tak jak jest i nie zmieniać nazwiska;
 2. może przyjąć nazwisko swojej drugiej połówki (panny młode częściej zmieniają nazwisko panieńskie na nazwisko męża, ale mężowie często decydują się również na przyjęcie nazwiska żony);
 3. Oprócz powyższych opcji dostępna jest opcja podwójnego nazwiska: do nazwiska panieńskiego dodawane jest nazwisko męża (lub do nazwiska żony nazwisko męża).

Jeśli w chwili rejestracji małżeństwa mąż lub żona noszą podwójne nazwisko, prawo zezwala na aktualizację (zmianę) jednego z członów nazwiska.

Narodziny tradycji

Wszystko wydaje się być jasne jak słońce: jeśli chcesz - zmieniaj, a jeśli nie chcesz - nie zmieniaj. Jednak w tej sprawie wciąż łamane są lance w sporach. I to nie tylko pojedynczo, ale w liczbie mnogiej. Czas więc przyjrzeć się, jak i kiedy powstała tradycja zmiany nazwiska panieńskiego na nazwisko męża. To, jak można sobie wyobrazić, nie spadło na głowy naszych przodków z nieba. Każda tradycja ma swoje logiczne źródło. A tradycja zmiany nazwiska przy zawieraniu małżeństwa nie jest wyjątkiem.

W ogóle, pojawienie się nazwisk na Rusi Kijowskiej nastąpiło dość późno - w XIII wieku. Zgodnie z danymi historycznymi, pierwsze nazwiska zostały udokumentowane po bitwie nad Newą: władze musiały wiedzieć, ilu mieszkańców Wielkiego Nowogrodu zginęło w tej bitwie. W ten sposób powstał pierwszy dokument "rodzinny". Ogólnie rzecz biorąc, "identyfikacja rodzinna" trwała w Rosji do początku XX wieku. Dla szlachty wszystko było jasne: dla nich zachowanie nazwiska było tak ważne jak powietrze. Z kolei pospólstwo radziło sobie całkiem dobrze bez tego arystokratycznego sposobu identyfikacji. Odpowiadały im przezwiska oparte na zawodzie i innych cechach. Stąd, nawiasem mówiąc, nazwiska takie jak Levsha, Emets, Koval i inne.

Duża część współczesnych ukraińskich nazwisk to dawne przezwiska rodzinne. Dziewczyna, która wychodzi za mąż, opuszcza jeden klan i dołącza do drugiego. Dlatego też, nawiasem mówiąc, ceremonie ślubne w niektórych miejscach tak bardzo przypominają tradycje żałobne: panna młoda "umierała" jako członek jednej rodziny i jednocześnie "odradzała się", ale w innym statusie i w innym klanie rodzinnym. Trudno teraz doszukać się związku między tymi tradycjami, ale wcześniej, przed wyjazdem do nowego domu, dziewczynę obmywano w wannie, jakby była martwa, i opłakiwano ją przy pożegnaniu. W tym samym czasie pan młody wniósł ją do domu na rękach, jakby była noworodkiem, aby duchy w domu nie wzięły jej za kogoś obcego. Oczywiście nikt nie zarejestrował na papierze jej przynależności do jakiegoś klanu. Ale wszyscy wiedzieli, na przykład, że była żoną Kaidasha, stąd Kaidashikha. W rzeczywistości w XIV wieku związek z małżonkiem był jedyną tożsamością bezsilnej kobiety.

Jednak żony zmieniały swoje nazwisko panieńskie na nazwisko męża nie tylko w Rosji. A co za tym idzie, były też inne przyczyny tego zjawiska.

 • Na przykład z powodówreligijnych. Według Ewangelii Mateusza wspólne nazwisko pary małżeńskiej oznacza duchową jedność.
 • Na przykład, finansowe. Majątek kobiety, która wyszła za mąż, automatycznie przechodził na jej męża. Po zmianie nazwiska na nazwisko męża, panna młoda nie mogła prawnie nic posiadać, a pan młody miał w ten sposób możliwość powiększenia swojego majątku.

Obecnie tradycja zmiany nazwiska rodowego na nazwisko męża bardzo się rozwinęła. I jeśli dziewczyna traciła w ten sposób własną tożsamość, to dziś, w warunkach równości małżeńskiej, jest to raczej demonstracja przywiązania do swego wybranka - ni mniej, ni więcej. Przynajmniej jeśli chodzi o sytuację w społeczeństwie ukraińskim.

Czy zmiana nazwiska oznacza zmianę dokumentów?

Nie wszystkie, tylko niektóre. Trzeba jednak przyznać, że "niektóre" są głównymi dokumentami tożsamości. Więc tak: jeśli zdecydujesz się przyjąć nazwisko swojego partnera, powinieneś być gotowy na biurokrację, nie ma sposobu, aby to obejść.

Pierwszym dokumentem, który należy wymienić na nowy, jest paszport obywatela Ukrainy (czyli paszport wewnętrzny). Drugi to paszport zagraniczny (tj. zewnętrzny dokument tożsamości, bez którego nie można opuścić naszego kraju i wjechać do innego państwa). Jednak z paszportem zagranicznym nie można się tak spieszyć. Szczególnie jeśli stary paszport, który został wydany na poprzednie nazwisko, są pewne cenne wizy. Na przykład wiza amerykańska, która jest często ważna przez dziesięć lat i nie jest łatwa do uzyskania.

Jednak w przyszłości nadal będziesz musiał zmienić swój paszport, aktualizując w nim swoje dane i stan cywilny. Jeśli prowadzisz samochód, konieczna będzie również zmiana prawa jazdy (driver's licence). Twój Tax Identification Number jest również na liście dokumentów, które będziesz musiał zmienić, gdy zmienisz nazwisko.

Ponadto istnieje szereg dokumentów wtórnych, które będą wymagały korekty po zmianie nazwiska. W szczególności są to: karta medyczna (i oświadczenie zawarte z lekarzem rodzinnym), polisa ubezpieczeniowa (jeśli ją posiadasz), rachunki bankowe, umowy i karty, a jeśli jesteś przedsiębiorcą - odpowiednie dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Ukrainy.

Studentom, którzy zmienili stan cywilny, prawo zaleca dokonanie odpowiednich zmian w indeksie, jak również w legitymacji studenckiej i bibliotecznej. Wprowadzanie zmian w kartach lojalnościowych (kartach rabatowych, które umożliwiają uzyskanie rabatu w tej czy innej sieci handlowej) nie jest zbędne, ale jest to, jak to się mówi, zadanie z gwiazdką dla perfekcjonistów.

Co należy zrobić: algorytm krok po kroku

Po przeczytaniu tego, czujesz się jak przytłoczony zbyt dużą ilością informacji. I rozumiemy to. Wygląda to na dużo pracy. Uporządkujmy jednak sprawy i zobaczmy, od jakich kroków należy zacząć i co jest potrzebne do zakończenia procesu zmiany dokumentów.

 1. Zaczynamy od zmiany paszportu wewnętrznego, ponieważ przy rejestracji małżeństwa (pod warunkiem zmiany nazwiska) pracownik Urzędu Stanu Cywilnego stawia odpowiednią pieczątkę na pierwszej stronie głównego dokumentu obywatela Ukrainy. Napis na nim głosi, że paszport musi być wymieniony w ciągu miesiąca od rejestracji małżeństwa. Jeśli przekroczysz ten okres, będziesz musiał zapłacić grzywnę za wykroczenie administracyjne. Prawo jest surowe, ale takie jest.
 2. Aby zmienić paszport należy złożyć wniosek do Państwowej Służby Migracyjnej. Można również skorzystać z usług Centrum Usług Administracyjnych w miejscu rejestracji. W ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku otrzymasz nowy dokument potwierdzający Twoją tożsamość.
 3. Następnie dokonujemy zmiany paszportu zagranicznego. Proszę pamiętać, że stary paszport zagraniczny, po otrzymaniu nowego, będzie ważny jeszcze przez miesiąc. Albo tylko jeden miesiąc.
 4. Aby zmienić swój numer TIN musisz złożyć wniosek do Państwowego Urzędu Skarbowego. Proszę pamiętać, że sam kod pozostanie bez zmian, jedynie Państwa nazwisko na formularzu i w rejestrze musi zostać zastąpione.

Jeśli masz jeszcze czas, zalecamy ponowne wystawienie umów na usługi mieszkaniowe i komunalne na nowe nazwisko. Ten punkt nie jest obowiązkowy. Ale praktyka życia na Ukrainie pokazuje, że jest to wskazane.

Dokumenty, których nie trzeba zmieniać

Nie bójcie się tych rzeczy. Przede wszystkim możesz zmieniać swoje dokumenty krok po kroku, nikt nie będzie Cię poganiał i będziesz mógł zaplanować ten proces tak, jak chcesz. Po drugie, wiele dokumentów nie będzie musiało być w ogóle zmienianych. Należą do nich dokumenty potwierdzające wykształcenie (dyplomy szkolne i uniwersyteckie), dokumenty potwierdzające prawo do posiadania nieruchomości (np. umowa sprzedaży domu) oraz historia zatrudnienia, jeśli ją posiadasz. W tym drugim przypadku należy po prostu poinformować dział kadr swojej firmy o zmianie nazwiska. Wszystkie inne niezbędne poprawki wprowadzą sami - to ich zakres odpowiedzialności.

Niuanse" kierowcy

Powyżej napisaliśmy, że prawo jazdy odnosi się do dokumentów, które po zawarciu małżeństwa i zmianie nazwiska trzeba będzie wymienić. Przyznajemy, że trochę skłamaliśmy, ale są ku temu dobre powody. Faktem jest, że prawo jazdy naprawdę nie pojawia się nigdzie jako dokument, który należy wymienić. Nie można zostać ukaranym mandatem za prowadzenie samochodu z nieważnym nazwiskiem.

Jednakże! Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję i poproszony o dokumenty, będziesz musiał okazać zarówno prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli w paszporcie technicznym masz nowe nazwisko, a w prawie jazdy stare, policja będzie zadawać ci pytania. Będziesz musiał przedstawić dokument, na podstawie którego zmieniono Twoje nazwisko. Aby uniknąć zbędnych pytań i niepotrzebnej biurokracji, zalecamy, aby nie zwlekać zbyt długo z wymianą prawa jazdy i dokumentów rejestracyjnych. Nie jest to sprawa pierwszorzędnej wagi, ale warto zwrócić na nią uwagę, naszym subiektywnym zdaniem.

Plusy i minusy zmiany nazwiska

Zmiana nazwiska to tylko twój wybór. Twoje i Twojego partnera. Jest to, jeśli chcesz, jak wybór obrączek ślubnych. Kto by się przejmował tym, jaką biżuterię wybierzesz? Można kupić całe pierścionki, albo z jednej kolekcji kupić pierścionek zaręczynowy dla panny młodej, a z zupełnie innej dla pana młodego. I nikt nie będzie cię za to osądzał. Zmiana nazwiska powinna być naszym zdaniem traktowana w ten sam sposób.

Zalety:

 • Wspólne nazwisko rodziny znacznie ułatwia komunikację z władzami państwowymi, dzięki niemu łatwiej jest załatwić sprawy biurokratyczne, podróżować, umieścić dzieci w przedszkolach i szkołach, otrzymać opiekę medyczną i tak dalej;
 • nowe nazwisko to szansa na rozpoczęcie nowego życia lub kontynuację starego, ale od nowa, bez traumatycznych przeżyć z dzieciństwa; w końcu może się okazać, że osoba po prostu nie lubi swojego nazwiska (nie wszystkie nazwiska są udane i dobrze brzmią), a to z kolei negatywnie wpływa na jakość jej życia;
 • Możliwość potwierdzenia ich miłości i zaangażowania: wielu postrzega zmianę nazwy jest właśnie to; ten argument brzmi dość dziwnie z ust przedstawicieli nowoczesnego społeczeństwa, ale spójrzmy prawdzie w oczy: struktura patriarchalna jest nadal silna, a zatem wniosek o zmianę nazwy przez długi czas będzie istotne;
 • Możliwość korzystania ze statusu małżonka: znane nazwisko otwiera wiele drzwi, a czasem zmiana tożsamości z panieńskiej na męża formalnie czyni kobietę częścią znanego rodu.

Wady:

 • Nowe nazwisko to nowa tożsamość: w całości lub w części (zależy od percepcji); dla niektórych osób może to stanowić poważny problem psychologiczny, jeśli zmianę nazwiska odbiera się jako odrzucenie dawnego "ja" i przejście do zasadniczo nowej hipostazy;
 • 68% amerykańskich kobiet identyfikuje się jako feministki (niestety, nie ma takich statystyk dla Ukrainy, dlatego będziemy opierać się na dostępnych danych), dlatego zmiana nazwiska jest dla nich krytyczną i fundamentalną kwestią;
 • aż do tego, że lobbing męża w tej sprawie może doprowadzić do rozpadu związku, gdyż zmiana nazwiska byłaby sprzeczna z poglądami politycznymi panny młodej lub jakimikolwiek innymi;
 • jeśli osoba zmieniająca stan cywilny jest ostatnim nosicielem nazwiska z dzieciństwa, to również może stać się poważnym problemem; w tym przypadku kochankowie powinni rozważyć za i przeciw i zdecydować, co jest ważniejsze: patriarchalne ambicje pana młodego czy kontynuacja linii panny młodej; niestety, odpowiedź nie zawsze leży na powierzchni;
 • Utrata reputacji zawodowej - kolejny cios, który może spowodować zmianę nazwiska po zawarciu małżeństwa; powiedzmy, że jesteś doskonałym specjalistą z nazwiskiem, które jest znane, jeśli nie wszystkim, to wielu; na twoim nazwisku opiera się cała baza klientów - i nagle musi się zmienić; logiczne jest założenie, że niektórzy klienci "odpadają" przez jakiś śmieszny przypadek: bo nie będą świadomi zmiany twojego stanu cywilnego.

We wszystkich powyższych przypadkach, które opisują wady zmiany nazwiska, można wybrać jedną z dwóch opcji. Po pierwsze, nie można zmienić nazwisko, argumentując do drugiej połowy, co to znaczy dla Ciebie, i dlaczego nie chcesz tego zrobić. Jeśli Twoje argumenty nie brzmią wystarczająco przekonująco dla wybranka, możesz zdecydować się na rozwiązanie kompromisowe: przyjmij podwójne nazwisko - i konflikt się skończy.

Dlaczego masz pełne prawo ignorować tradycję: 5 niezbitych argumentów

Cóż, przynajmniej dlatego, że żyjesz w XXI wieku pod panowaniem nowej etyki. Ale rozumiemy, że nawet w takim przypadku wiele osób w społeczeństwie ukraińskim nadal potrzebuje powodów, aby działać w taki czy inny sposób. Dlatego też cieszymy się, że przygotowaliśmy dla Państwa kilka odpowiedzi na pytanie "dlaczego".

 1. Małżeństwo jest związkiem dwóch równych osobowości. W dzisiejszych czasach płeć nie ma już znaczenia. Chyba że musisz sporządzić szczegółowe drzewo genealogiczne lub przeprowadzić się do Izraela na pobyt stały. W związku z tym, jedno nazwisko rodziny jest niczym więcej niż modą w dzisiejszych realiach. To tylko dodatkowa opcja, która nie jest obowiązkowa.
 2. Natura nie ma nic wspólnego ze zmianą nazwiska. Kto ci powiedział, że zmiana nazwiska jest obowiązkowa? Istnieją kraje, w których kwestia ta w zasadzie nie stanowi problemu. Hiszpania, na przykład, lub Korea. Nie zapominajmy też, że w średniowieczu mężczyźni, którzy mieli szczęście dostać żony ze szlachetnych rodów, chętnie zmieniali swoje nazwiska na imiona ukochanych pań. Tak więc nawet tak okrutna tradycja okazuje się być dość względna.
 3. Kobieta nie należy do swojego mężczyzny. Ten patriarchalny postulat już dawno obrósł mchem i spleśniał. Mężczyźni, którzy chcą, aby ich żony przyjęły ich nazwiska, często argumentują, że biorą odpowiedzialność za swoje żony. A co za tym idzie, żona powinna w zamian przyjąć nazwisko męża - jako znak wdzięczności. Ale o jakiej odpowiedzialności mówimy? Odpowiedzialność można przejąć za dziecko lub osobę ubezwłasnowolnioną. Współczesna kobieta nie należy do żadnej z tych kategorii.
 4. Jedno nazwisko rodowe nie jest gwarancją, że małżeństwo jest silne. Choć zwolennicy zmiany nazwiska próbują nam udowodnić, że się mylimy. Statystyki są ponure. Na każde tysiąc formalnych małżeństw przypada średnio pół tysiąca rozwodów rocznie. Dzieje się to w kraju, w którym panny młode częściej niż nie przyjmują nazwiska swoich zalotników bez skargi. Sekret małżeńskiego szczęścia, jak się wydaje, tkwi nie w jednym nazwisku, ale w czymś zupełnie innym.
 5. Małżeństwo jest tak samo opłacalne i nieopłacalne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Chociaż niektórzy mężczyźni uważają inaczej. Niektórzy z nich nie wahają się przyznać: "Ożeniłem się dla kompromisu: bo ona tego chciała. Spójrzmy jednak na statystyki. Według statystyk, niezamężne kobiety bez dzieci żyją dłużej i lepiej niż ich zaobrączkowane koleżanki. Z drugiej strony, żonaci mężczyźni są o wiele bardziej skuteczni w walce z wszelkimi chorobami i mają wyższą średnią długość życia.

Jeśli spotkacie się z niezrozumieniem w obliczu Waszego wybranka, pamiętajcie, że kwestię zmiany (lub nie) nazwiska należy poruszyć z wyprzedzeniem, a nie na kilka dni przed datą ślubu. Musisz negocjować z chłodną głową i gotowością do kompromisu. A wtedy wszystko na pewno się ułoży.

Gdzie postawić przecinek.

A teraz wreszcie prawdziwe pytanie: Gdzie stawiasz przecinek w tytule "Nie można się zmienić bez wyjazdu": po pierwszym czy po drugim słowie? Nie oczekuj, że podejmiemy tę decyzję za Ciebie. Jeśli jednak do tego momentu nie ukształtowałeś jeszcze swojego stosunku do tego problemu, oto kilka argumentów na jego poparcie.

 • Zgodnie z literą prawa, zmiana nazwiska w związku z zawarciem małżeństwa nie jest czynnością obowiązkową.
 • Nowa rodzina może wybrać jedną z kilku opcji. Każdy z małżonków może pozostać przy swoim nazwisku. Rodzina może przyjąć nazwisko męża. Rodzina może przyjąć nazwisko żony. Albo dwoje kochających się ludzi może stworzyć coś radykalnie nowego, tworząc podwójne nazwisko, szanując w ten sposób nie jedną, ale dwie rodziny naraz.
 • Zachowanie nazwiska jest zawsze łatwiejszym rozwiązaniem z praktycznego punktu widzenia. Zmiana nazwiska jest zawsze kwestią formalności.

Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwiska z własnej woli, nie należy obawiać się niektórych nadprzyrodzonych prób i zawiłości. Wszystkie procesy związane ze zmianą nazwiska mogą być nieco długotrwałe, ale na pewno nie są skomplikowane. Szybko przyzwyczaisz się do nowej tożsamości, a może nawet staniesz się szczęśliwszy, stając się nosicielem nazwiska swojej bratniej duszy. Jedyną rzeczą, która naprawdę ma znaczenie, jest proces podejmowania tej decyzji. Jeśli towarzyszyło mu zrozumienie ze strony jego lub jej wybranka i nie zamienił się w pole do konfliktu, to fundament, na którym budujesz rodzinę, jest mocny i trwały.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz