Czy jest coś bardziej wyjątkowego niż biżuteria wykonana na zamówienie? Szczególnie jeśli chodzi o naszą branżę, zakup luźnych diamentów jest często jednym z pierwszych kroków do stworzenia naszyjnika lub zestawu kolczyków według Twoich specyfikacji.

Przed rozpoczęciem poszukiwań, upewnij się, że masz wiedzę, aby dokonać solidnego zakupu i uniknąć początkujących błędów, które mogą pogorszyć jakość swojego kawałka.

1. Tylko certyfikowane diamenty

Niezależnie od tego, czy diamenty pochodzą z Gemological Institute of America (GIA) czy American Gem Society (AGS), certyfikacja jest konieczna z wielu powodów:

  • Pochodzenie: Skąd pochodzi diament i w jaki sposób został pozyskany? Unikaj słabej dokumentacji lub jej braku - takie diamenty mogły zostać pozyskane bez skrupułów.
  • Ocena: Źródło trzecie może dokładnie zbadać kamień i przedstawić na piśmie jego kluczowe cechy, co potwierdza jego rzeczywistą wartość. W dłuższej perspektywie, taka dokumentacja pomaga zachować pierwotną wartość kamienia.
  • Odsprzedaż: Czy biżuteria jest dla Ciebie, czy będziesz ją odsprzedawać? W przypadku kamieni nieposiadających źródła pochodzenia lub o niewidocznym źródle pochodzenia, prawdopodobnie trudno będzie Ci je odsprzedać.
  • Uzyskanie ubezpieczenia: Jeśli diament jest przeznaczony do pierścionka zaręczynowego, powinien być ubezpieczony. Jednak firma ubezpieczeniowa może odrzucić Twoją prośbę, jeśli nie potrafisz udowodnić prawdziwej wartości diamentu.

2. Poznaj cztery C

Cztery C - czystość, karat, kolor i szlif - są elementami składowymi wysokiej jakości diamentu, które wpływają również na wygląd i cenę. Zwłaszcza, że kamień nie jest jeszcze oszlifowany, będziesz w stanie dokładniej go obejrzeć i dostrzec wszelkie potencjalne wady.

Diament może być wizualnie nieskazitelny, ale jubiler może sprawdzić, czy nie ma w nim inkluzji, badając kamień pod mikroskopem. Obie opcje mogą wydawać się takie same, ale decyzje te często sprowadzają się do ceny. Nie ma potrzeby obsesji na punkcie kilku inkluzji w pobliżu podstawy, które zostaną ukryte, gdy kamień zostanie osadzony.

3. Wiedz, czego chcesz

Zrozumienie zasad 4 C jest pomocne, ale warto też mieć pojęcie o przeznaczeniu kamienia. Aby skoncentrować swoje poszukiwania:

  • Ustal budżet, w tym koszt kamienia i ostateczną szacunkową wartość biżuterii. Skręć w dolną granicę, abyś mógł mieć pewną elastyczność.
  • Pomyśl o karatach, które odgrywają rolę w wielkości kamienia i jego koszcie.
  • Wiedz, jaki szlif chcesz wybrać. Wpływa to na symetrię i fluorescencję kamienia.
  • Pomyśl o kolorze i przejrzystości.
  • Dowiedz się, jak kamień będzie oprawiony, zwłaszcza jeśli trzeba będzie ukryć ewentualne inkluzje.

Możesz poszukać pomysłów w Internecie, ale zawsze oglądaj kamienie osobiście i porównuj je w trakcie zakupów.

4. Zrozumienie wyceny wartości

Kiedy kupujesz kamień, jego wartość będzie się zwiększać z czasem, ale dzieje się to powoli. Chociaż prawdopodobnie zwróci Ci się początkowa inwestycja, nigdy nie jest dobrym pomysłem płacenie ceny poza budżetem i liczenie na to, że dostaniesz więcej niż to, co zapłaciłeś z góry. Wyjątkiem są niezwykle rzadkie diamenty, które wymagają pomocy eksperta podczas poszukiwań.

Na polowaniu na jeden lub więcej luźnych diamentów? Odwiedź jedną z naszych dogodnych lokalizacji w CT z Twoimi pomysłami i budżetem, aby rozpocząć poszukiwania już dziś!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz