Szlifowany diament, lub polerowany diament, jest szlachetnym minerałem o wyjątkowej twardości. Według skali Mohsa osiąga on wartość 10. Tylko inny diament jest w stanie zarysować ten kamień. Pielęgnacja diamentowej biżuterii musi zawsze obejmować prawidłowe przechowywanie biżuterii. Nigdy nie zapominaj, że tarcie i bliski kontakt z metalami, kamieniami półszlachetnymi lub szlachetnymi powoduje zarysowania biżuterii.

Nawet najbardziej wytrzymały kamień szlachetny traci z czasem swój blask, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany. Fasety czystego diamentu lepiej odbijają światło i dają złudzenie objętości, gdy nie ma na nich nagromadzenia skóry, kosmetyków, mydła lub tłuszczu domowego. Diamenty łatwo przyciągają brud, dlatego należy je czyścić raz w miesiącu. Jeśli nie zostanie to zrobione na czas, prawdopodobnie pojawi się białawy nalot, który można usunąć tylko w warsztacie jubilerskim.

Właściwa codzienna pielęgnacja diamentów

  • W domu należy zdjąć całą diamentową biżuterię.
  • Wyrób sobie nawyk zdejmowania pierścionków i bransoletek przed myciem rąk lub zmywaniem naczyń, aby chronić biżuterię przed wodą, kosmetykami i środkami czystości.
  • Podczas uprawiania sportu należy unikać noszenia biżuterii diamentowej, aby nie uszkodzić zapięć oraz aby chronić diament przed warstwą potu i smaru.
  • Wybierając się na plażę, basen czy solarium unikaj noszenia biżuterii, aby uchronić ją przed zmatowieniem, ponieważ tylko drugie cięcie lub czyszczenie jubilerskie może przywrócić kamień do pierwotnego stanu.
  • Zawsze przechowuj swoją biżuterię w pudełku bez kurzu. Jeśli nie masz szkatułki na biżuterię, zastąp ją aksamitnym woreczkiem. W takim przypadku należy oddzielić biżuterię od siebie.

Jak czyścić i co robić

Biorąc pod uwagę, że diamenty są podatne na zabrudzenia i pokryte tłustym filmem, nawet z ludzkiej skóry, opieka nad biżuterią diamentową zaczyna się od rękawiczek, które powinny być noszone, aby zapobiec ręce od dotykania klejnotów. Do czyszczenia na sucho wybierz niestrzępiącą się ściereczkę, a do czyszczenia na mokro miękki aksamit.

Jeśli chodzi o czyszczenie, wybieraj roztwór mydła o niskiej zawartości zasad. Należy pamiętać, że temperatura roztworu powinna być utrzymywana na poziomie nie wyższym niż 30-40 stopni Celsjusza. Umieść biżuterię w dzbanku wypełnionym wodą z mydłem, pozostaw na kilka minut i osusz. Zalecany jest również alkohol medyczny lub czysta wódka, najlepiej zmieszana z ciepłą wodą.

Aby zapobiec blaknięciu metalu i inkrustacji, nie używaj suszarki do włosów i nie wystawiaj biżuterii na działanie promieni ultrafioletowych, tj. bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wysokie temperatury mogą być bardzo niewrażliwe na biżuterię.

Instrukcja pielęgnacji biżuterii diamentowej

Diamenty osadzane są w biżuterii i najczęściej towarzyszą platynie, złotu, a w wyjątkowych przypadkach także srebru. Dlatego też konserwacja biżuterii diamentowej wymaga czyszczenia nie tylko samego kamienia, ale również oprawy. Zalecana jest miękka szczoteczka do zębów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pierścienie, ponieważ brud ma tendencję do zbierania się w zagłębieniu pod kamieniem. Aby wyczyścić biżuterię, należy owinąć kawałek waty wokół zapałki i namoczyć go w glicerynie, wodzie kolońskiej lub mieszance magnezji i amoniaku. Ostrożnie wytrzyj inkrustację i oprawę, a następnie wypoleruj pierścionek suchą, niestrzępiącą się szmatką.

Jeśli ustawienie jest złoto, silne materiały ścierne, takie jak soda oczyszczona lub piasek nie powinny być używane, ponieważ będą one zarysować powierzchnię metalu. Jeśli masz srebrną oprawę, dopuszczalne jest użycie sody oczyszczonej, ale ważne jest, aby unikać kontaktu z samym kamieniem, ponieważ może to spowodować zmętnienie inkrustacji.

Zamki kolczyków, bransoletek i łańcuszków, miejsca osadzenia diamentu oraz ozdobne wzory z metalu szlachetnego, którymi jubilerzy dekorują Twoją biżuterię, powinny być dokładnie wyczyszczone. Nigdy nie używaj ostrych narzędzi, takich jak igła, do usuwania zabrudzeń, ponieważ może to spowodować powstanie rys, w których brud będzie się łatwiej gromadził.

Czego nie należy używać do czyszczenia diamentów?

Do substancji, które nie są zalecane do pielęgnacji biżuterii diamentowej należą m.in.

  • Chlorek wapna - który odbarwia złoto i półprodukty na matowy kolor, pozbawiając je blasku.
  • Jodyna ma tendencję do nadawania Twoim złotym i platynowym oprawom ciemnego, czerwonawego odcienia, który będziesz musiał zmyć sam lub zlecić czyszczenie u jubilera.
  • Roztwór manganu, nadtlenek wodoru i ocet - utleniają złoto, pozostawiając białawy osad na wkładkach.
  • Detergenty - stężenie alkaliów zabija połysk metali szlachetnych i matowi kamienie.
  • Soda oczyszczona może uczynić kamień matowym i pozbawić go jego słynnego diamentowego połysku, ale może być również używana do czyszczenia srebrnej biżuterii, jeśli obchodzi się z nią ostrożnie.

Regularna pielęgnacja diamentów

Jak dbać o swoje diamenty, aby zachować szlif i polerowanie kamienia nienaruszone? Zaleca się oddawanie biżuterii do jubilera co sześć miesięcy do roku. Jubiler poddaje przedmiot obróbce w kąpieli ultradźwiękowej (odpowiedniej dla diamentów o grupie czystości 8 i wyższej), sprawdza oprawę, aby kamień nie wypadł podczas noszenia i cieszył Cię przez długi czas.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz