Szlifowany diament, lub polerowany diament, jest szlachetnym minerałem o wyjątkowej twardości. Według skali Mohsa osiąga on wartość 10. Tylko inny diament jest w stanie zarysować ten kamień. Pielęgnacja diamentowej biżuterii musi zawsze obejmować prawidłowe przechowywanie biżuterii. Nigdy nie zapominaj, że tarcie i bliski kontakt z metalami, kamieniami półszlachetnymi lub szlachetnymi powoduje zarysowania biżuterii.
Nawet najbardziej wytrzymały kamień szlachetny traci z czasem swój blask, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany. Fasety czystego diamentu lepiej odbijają światło i dają złudzenie objętości, gdy nie ma na nich nagromadzenia skóry, kosmetyków, mydła lub tłuszczu domowego. Diamenty łatwo przyciągają brud, dlatego należy je czyścić raz w miesiącu. Jeśli nie zostanie to zrobione na czas, prawdopodobnie pojawi się białawy nalot, który można usunąć tylko w warsztacie jubilerskim.
Biorąc pod uwagę, że diamenty są podatne na zabrudzenia i pokryte tłustym filmem, nawet z ludzkiej skóry, opieka nad biżuterią diamentową zaczyna się od rękawiczek, które powinny być noszone, aby zapobiec ręce od dotykania klejnotów. Do czyszczenia na sucho wybierz niestrzępiącą się ściereczkę, a do czyszczenia na mokro miękki aksamit.
Jeśli chodzi o czyszczenie, wybieraj roztwór mydła o niskiej zawartości zasad. Należy pamiętać, że temperatura roztworu powinna być utrzymywana na poziomie nie wyższym niż 30-40 stopni Celsjusza. Umieść biżuterię w dzbanku wypełnionym wodą z mydłem, pozostaw na kilka minut i osusz. Zalecany jest również alkohol medyczny lub czysta wódka, najlepiej zmieszana z ciepłą wodą.
Aby zapobiec blaknięciu metalu i inkrustacji, nie używaj suszarki do włosów i nie wystawiaj biżuterii na działanie promieni ultrafioletowych, tj. bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wysokie temperatury mogą być bardzo niewrażliwe na biżuterię.
Diamenty osadzane są w biżuterii i najczęściej towarzyszą platynie, złotu, a w wyjątkowych przypadkach także srebru. Dlatego też konserwacja biżuterii diamentowej wymaga czyszczenia nie tylko samego kamienia, ale również oprawy. Zalecana jest miękka szczoteczka do zębów.
Szczególną uwagę należy zwrócić na pierścienie, ponieważ brud ma tendencję do zbierania się w zagłębieniu pod kamieniem. Aby wyczyścić biżuterię, należy owinąć kawałek waty wokół zapałki i namoczyć go w glicerynie, wodzie kolońskiej lub mieszance magnezji i amoniaku. Ostrożnie wytrzyj inkrustację i oprawę, a następnie wypoleruj pierścionek suchą, niestrzępiącą się szmatką.
Jeśli ustawienie jest złoto, silne materiały ścierne, takie jak soda oczyszczona lub piasek nie powinny być używane, ponieważ będą one zarysować powierzchnię metalu. Jeśli masz srebrną oprawę, dopuszczalne jest użycie sody oczyszczonej, ale ważne jest, aby unikać kontaktu z samym kamieniem, ponieważ może to spowodować zmętnienie inkrustacji.
Zamki kolczyków, bransoletek i łańcuszków, miejsca osadzenia diamentu oraz ozdobne wzory z metalu szlachetnego, którymi jubilerzy dekorują Twoją biżuterię, powinny być dokładnie wyczyszczone. Nigdy nie używaj ostrych narzędzi, takich jak igła, do usuwania zabrudzeń, ponieważ może to spowodować powstanie rys, w których brud będzie się łatwiej gromadził.
Do substancji, które nie są zalecane do pielęgnacji biżuterii diamentowej należą m.in.
Jak dbać o swoje diamenty, aby zachować szlif i polerowanie kamienia nienaruszone? Zaleca się oddawanie biżuterii do jubilera co sześć miesięcy do roku. Jubiler poddaje przedmiot obróbce w kąpieli ultradźwiękowej (odpowiedniej dla diamentów o grupie czystości 8 i wyższej), sprawdza oprawę, aby kamień nie wypadł podczas noszenia i cieszył Cię przez długi czas.
Komentarze (0)