Dla wielu osób biżuteria staje się czymś więcej niż tylko udanym dodatkiem uzupełniającym stylizację. Ulubiony element biżuterii może służyć jako talizman, dając Ci wiarę w siebie i swoją atrakcyjność. Jednak broszka, bransoletka czy wisiorek mogą wymagać odpowiedniej pielęgnacji, aby na długo zachowały swój oryginalny, sklepowy wygląd. Dotyczy to w szczególności produktów wykonanych ze skóry, gumy lub tekstyliów, a więc wszystkich materiałów naturalnych.

Moda na skórę

Biżuteria skórzana coraz częściej pojawia się w naszych szkatułkach z biżuterią. Może to być zwykły skórzany sznurek, na którym można zawiesić wisiorek, lub pleciona bransoletka, a nawet broszka. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że skórzana biżuteria wróciła do mody. Jako prawdziwy klasyk, nigdy nie wyszły z mody. Z biegiem lat akcesoria zmieniają kształt i formę, a akcenty są stawiane w nowy sposób, ale elegancka galanteria skórzana nigdy nie opuszcza grzbietu fali mody.

Produkty te nadają wygląd inspirowany stylem etno lub boho, pasują nie tylko do nastolatki, ale także do stroju biznesowego lub romantycznego. Środki do pielęgnacji skóry mogą wydawać się niezbyt proste, ponieważ jest to dość kapryśny materiał. Zrozum jednak podstawy i przestrzegaj kilku prostych zasad, a Twoja skórzana biżuteria przetrwa długi czas bez utraty walorów estetycznych.

Dbałość o skórzaną biżuterię

Po pierwsze, musisz wybrać odpowiednie akcesoria skórzane do tego zadania. Skóra powinna być wysokiej jakości, miękka i elastyczna w dotyku. Nigdy nie powinien być przechowywany w plastikowym pudełku i powinien być chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Zapobiega to blaknięciu i szorstkości biżuterii. Zwykła szkatułka, najlepiej drewniana, przechowywana w szufladzie na stole wystarczy.

Tabu na wodę

Podczas produkcji każdego przedmiotu, aby skóra była miękka, ale jednocześnie mocna, jest ona garbowana. Proces ten (garbowanie) polega na poddaniu działaniu specjalnych środków garbujących. Niestety, składniki te łatwo rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że po kilkukrotnym zamoczeniu skóry, taniny zostaną z niej po prostu wypłukane. Dlatego wszystkie instrukcje pielęgnacji skóry zaczynają się od zdania: stanowczo zaleca się nie dopuszczać do kontaktu skóry z wodą. Oznacza to, że nie możesz wziąć prysznica, umyć rąk lub przyborów kuchennych, pójść na basen bez zdejmowania skórzanej bransoletki. Jeśli mimo ostrzeżeń, Twoja skóra będzie mokra, nie wahaj się. Spróbuj bardzo szybko wysuszyć biżuterię za pomocą suchych ręczników z tkaniny lub papieru, a następnie nasącz ją jakimś smarem. Odpowiednie do tego celu mogą być:

  • wazelina;
  • olej rycynowy;
  • zwykły krem do ciała, rąk lub twarzy;
  • wosk;
  • gliceryna;
  • naturalny olej kokosowy.

Należy tylko uważać, aby nie pozostawić nadmiaru tłuszczu na skórze. Po zabiegu należy delikatnie przetrzeć biżuterię miękką szmatką i odstawić na kilka dni, aby tłuszcz mógł się w pełni wchłonąć.

Jak czyścić skórzaną koronkę

Jednym z najpopularniejszych elementów skórzanej biżuterii jest dziś sznurowadło. Stanowi świetną bazę dla krzyżyka, dowolnego innego wisiorka lub zawieszki. Ale jeśli noszone codziennie, pot, kurz i brud zmieni wygląd kawałka. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak wyczyścić skórzaną smycz, jeśli ulegnie ona zabrudzeniu podczas użytkowania. Po prostu zrób roztwór mydlany używając szamponu, mydła w płynie, żelu pod prysznic lub jakiegokolwiek detergentu - nawet płynu do mycia naczyń. Zanurz gąbkę w roztworze i przetrzyj nią zabrudzoną koronkę. Następnym krokiem jest spłukanie roztworu mydła wilgotną szmatką. Pamiętaj, aby zakończyć wycierając suchą szmatką.

Jeśli sznurowadło się zatłuści, użyj innego roztworu. Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej ze szklanką mleka i powtórz wszystkie powyższe manipulacje. Od czasu do czasu można przetrzeć sznurowadło lub inny skórzany element gąbką zanurzoną w paście do butów lub wosku. Upewnij się jednak, że stosowany przez Ciebie bezbarwny środek do pielęgnacji obuwia jest bezbarwny.

Przywrócić połysk skórzanej biżuterii

Skóra to żyzny materiał, który jest gotowy do eksperymentowania z ludowymi środkami leczniczymi. Najważniejsze jest użycie delikatnego preparatu, aby nie zarysować ani nie odbarwić produktu. Nigdy nie używaj acetonu ani innych rozpuszczalników do czyszczenia akcesoriów. Skóra wymaga najdelikatniejszego traktowania.

Aby przywrócić połysk skórzanej biżuterii, należy ją od czasu do czasu czyścić.

  • gliceryna;
  • skórkę pomarańczy;
  • obraną cebulę;
  • białko jajka;
  • sok z cytryny;
  • Fusy z kawy (tylko do ciemniejszych tkanin).

Po zastosowaniu tych produktów, upewnij się, że wytarłeś koronkę lub bransoletkę do sucha miękką, suchą szmatką.

Trend na gumę

Biżuteria z kauczuku to prawdziwy przełom we współczesnej modzie jubilerskiej. Dziś biżuteria wykonana z tego materiału jest uważana za zdecydowany trend i pozwala pokazać swoje wyczucie stylu. Jeszcze 15 lat temu gumowa biżuteria była noszona tylko przez nastolatki. Był to znak ich buntowniczej postawy wobec życia. Ale teraz... moda na biżuterię nigdy nie zasypia. Miękki, przyjemny w dotyku i ciepły kauczuk świetnie prezentuje się jako koronka do naszyjnika lub wisiorka. Ale równie wspaniale gra rolę solową. Jednak biżuteria z kauczuku jest uważana za bardzo miłego towarzysza i chętnie tworzy tandem ze złotem, srebrem, kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi.

Oczywiście, guma jubilerska jest daleka od swojego przodka, cieczy pozyskiwanej z drzewa cau w lasach Ameryki Południowej. Natychmiast po odkryciu Kolumba stało się jasne, jakie perspektywy ma do zaoferowania materiał gumopodobny. Na świecie zaczęła się gumowa gorączka. W XXI wieku ten pęd rozprzestrzenił się na przemysł jubilerski. To prawda, że proces wytwarzania gumy jubilerskiej był zupełnie inny.

Tego typu biżuteria jest miękka i ciepła, co jest przyjemne w noszeniu i nie jest zbyt trudne w pielęgnacji. A co najważniejsze, pierścionki jubilerskie z kauczuku, bransoletki i smycze są bardzo uniwersalne. Będą doskonale wyglądać z T-shirtem i jeansami, ale jednocześnie nie stonują nawet wieczorowego wizerunku. Hipoalergiczny kauczuk harmonijnie prezentuje się przy złotych i srebrnych elementach, czy to koronkowych zapięciach, czy masywnych wisiorkach. To po prostu niesamowite, że ten stosunkowo niedrogi materiał nie wygląda niesmacznie obok najbardziej imponującego złotego kompletu. Cóż, moda na demokratyzację w wyglądzie gra w ręce tego biżuteryjnego wynalazku. Tak więc czarny kauczukowy sznurek będzie wyglądał znacznie korzystniej obok złotej zawieszki niż masywny złoty łańcuszek.

Zakazy stosowania gumy

Jak każdy inny materiał, guma wymaga przestrzegania kilku zasad. Dbanie o gumową biżuterię nie jest trudne, ale ważne jest, aby pamiętać o kilku bezwzględnie obowiązujących zasadach.

  • "Nie dla wody. Materiał gumowy jest znacznie mniej wrażliwy na wodę niż skóra. Ale nadal nie ryzykuj: koronka może stwardnieć i po prostu pęknąć. Więc zdejmij go przed wejściem na leczenie wodą. I pamiętaj, aby zdjąć biżuterię, jeśli planujesz pływać w wodzie morskiej.
  • Unikać kontaktu z trudnym środowiskiem. Podczas noszenia gumowych akcesoriów należy również unikać agresywnych środków chemicznych, alkoholu i acetonu. Podczas sprzątania domu lub wykonywania jakichkolwiek prac z użyciem środków chemicznych, zdejmij biżuterię.
  • Trzymaj go z dala od dymu tytoniowego. Niestety dla palaczy, guma źle reaguje na dym papierosowy. Ukochana koronka może szybko ulec odbarwieniu i zaplamieniu. Nie można go już przywrócić.

Nie należy testować elastyczności bransoletki w zimnie i odporności na ciepło na kuchence. I tam też nie należy o nim przypadkowo zapomnieć. Oczywiście, pewne minusowe i plusowe temperatury guma wytrzyma. Ale miłośnicy takich eksperymentów ryzykują co najmniej rozerwanie produktu. Tylko czas pokaże, kiedy nastąpi całkowite załamanie. Co oznacza, że istnieje ryzyko utraty wisiorka wiszącego na gumowej koronce bez zauważenia utraty.

Staranna konserwacja gumy

Jeśli zastosujesz się do powyższych prostych wskazówek, dbanie o gumową biżuterię nie będzie kłopotliwe. Należy pamiętać, aby w przypadku zabrudzenia gumowej biżuterii przetrzeć ją zwykłą szmatką. Powinna być miękka i zawsze sucha. Jeśli zapomnisz zdjąć sznurowadło podczas uprawiania sportu, przetrzyj je najpierw ledwie wilgotną szmatką, a następnie natychmiast wytrzyj do sucha. To samo zalecenie dotyczy wszystkich sytuacji, w których guma znajduje się w wilgotnym środowisku. Jeśli złapał Cię deszcz, brałeś kąpiel lub po prostu się spociłeś. Powinny to być jednak pojedyncze przypadki, jeśli nie chcesz, aby Twoja biżuteria uległa trwałemu uszkodzeniu.

Ale lepiej jest przechowywać koronkę lub bransoletkę w kształcie koła - jest to najbardziej naturalne. Jeśli będziesz ją mocno skręcać lub podrzucać, na pewno pojawią się nieestetyczne zagniecenia na fałdach i ten sam "dławik".

Środki ludowe przywracające miękkość

Doświadczenie rzemieślników ludowych może podpowiedzieć, jak dbać o gumową biżuterię, jeśli już stwardniała. Aby zmiękczyć sznurowadło, możesz użyć jednej z czterech metod.

  1. Umieść akcesorium w pojemniku wypełnionym benzyną i zamknij pokrywę. Sprawdzaj od czasu do czasu, czy zmiękło. Po uzyskaniu efektu należy spłukać akcesorium ciepłą wodą i dobrze wysuszyć za pomocą suchych, miękkich ściereczek.
  2. Postawić na ogniu patelnię z wodą. Kiedy się zagotuje, umieść biżuterię w szczypcach i trzymaj ją nad parą, odwracając ją od czasu do czasu, aby zapewnić równomierne podgrzewanie.
  3. Podobną, ale łatwiejszą i bezpieczniejszą metodą jest użycie generatora pary.
  4. Możesz użyć suszarki do włosów, aby to osiągnąć. Rozpylić strumień powietrza na biżuterię i pozostawić go na około pięć minut. Ale pamiętaj! Temperatura topnienia gumy wynosi 85°C. Nie trzymaj suszarki bezpośrednio przed naszyjnikiem, zawsze zachowaj bezpieczną odległość od niego.

Biżuteryjne arcydzieła z tkaniny

Wśród niezliczonych materiałów nadających się do tworzenia oryginalnej i stylowej biżuterii, tkanina odgrywa szczególną rolę. Przedmioty tekstylne są zawsze wyjątkowymi dziełami sztuki, które przyciągają wzrok w każdych okolicznościach. Biżuteria tkana od wielu lat nie tylko nie wychodzi z mody. Pojawiają się nowe techniki, nowe trendy i nowe sposoby upiększania się. Dekoracje tekstylne są zarówno stylowe, jak i niedrogie. Ale jednocześnie zawsze wygląda wykwintnie, bo często jest w stu procentach ręcznie robiona.

Głównymi dodatkami do takich akcesoriów są kawałki tkanin, wstążki lub nici. Ale mogą być ozdobione kamieniami, perłami, koralikami, skórą. Istnieje rzeczywiście wiele wariantów. Umiejętnie dobrana biżuteria do wyrobów tekstylnych pozwoli Ci osiągnąć zamierzone cele: po prostu dodać świeżości i oryginalności swojemu wizerunkowi, lub stać się prawdziwą gwiazdą wieczoru, przyciągając wzrok innych na niestandardowy dodatek.

Pielęgnacja akcesoriów tkanych

Producenci biżuterii materiałowej dokładają wszelkich starań, aby chronić swoje kruche arcydzieła przed pęknięciem i nieestetycznym wyglądem. I to im się udaje. Akcesoria tkane są bardzo trwałe i wytrzymałe, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby je zdeformować, trzeba celowo użyć siły.

Ale tutaj wiele, jeśli nie wszystko, zależy od nas samych. Biżuterię tekstylną należy nosić ostrożnie, z rozwagą i z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

  • Noś tylko na wierzchu ubrania. Przede wszystkim nie należy nosić biżuterii pod ubraniem. Zdejmij broszkę z bluzki, jeśli zamierzasz założyć płaszcz. Odczep spinkę z włosów, jeśli planujesz nosić kapelusz. Te proste wskazówki pomogą Ci uniknąć przytrzaśnięć, zgnieceń i deformacji biżuterii. Oczywiście, koraliki lub kamienie siedzą mocno w swoich gniazdach. Rzemieślnicy nie liczą jednak na regularne dodatkowe obciążenie w postaci puchowej kurtki czy ciężkiej czapki. Pierwsza zasada jest więc bardzo prosta: na ubrania zakładamy tylko biżuterię plecioną.
  • Chronić je przed słońcem i kontaktem z wodą. Chroń swoje tkane akcesoria przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wody. Problem jest prosty: tkanina może wyblaknąć lub spłowieć, a klej użyty do wykonania biżuterii "wycieknie" pod wpływem gorącego powietrza.
  • Właściwe przechowywanie. Tkaną biżuterię należy przechowywać w dużych pudełkach. Żadnych plastikowych torebek lub pudełek, w których biżuteria miesza się z bielizną lub rajstopami! Delikatne wstążki i tkaniny po prostu tego nie wytrzymają. Idealne jest pudełko, które swobodnie pomieści biżuterię, nie gniotąc jej i nie dotykając innych elementów.
  • Ostrożne i celowe noszenie. Noś swoje akcesoria tylko zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli idziesz na siłownię lub pływasz w morzu, odłóż te elementy na bok. Nie zaleca się również spania bez uprzedniego zdjęcia odzieży.
  • Nieczęste mycie rąk. Jeśli ubranie jest zakurzone lub zabrudzone, można je wyprać. Tylko uważaj, żeby nie przesadzić! Do miski wlewamy zimną lub letnią wodę i ubijamy odrobinę szamponu. Zanurz produkt w umywalce i wypłucz go w wodzie. Nie pocierać, nie zgniatać ani nie manipulować w żaden sposób! Tylko płukanie, woda z boku na bok. Po praniu starannie wyprostować ubranie i pozostawić do wyschnięcia w "naturalnych warunkach". Nie należy używać suszarki do włosów, kuchenki ani gorącego kaloryfera. Wystarczy cierpliwie poczekać, aż akcesorium wyschnie w swoim naturalnym środowisku.
  • Unikać uszkodzeń mechanicznych. Wystarczy jedno lub kilka rozdarć, aby tkany dodatek stracił swój wygląd. Dlatego to do Ciebie należy unikanie ich w każdy możliwy sposób. Dlatego nie nosimy biżuterii pod ubraniem, ani nie używamy szczotek i gąbek do jej mycia.

Ale jeśli masz hitch, możesz spróbować wyczyścić go bardzo delikatnie. Weź nożyczki do paznokci i przetnij haczyk bardzo ostrożnie, uważając, aby nie uszkodzić materiału biżuterii. Następnie należy postępować jeszcze ostrożniej: lekko przypalić zapalniczką miejsce dawnego zaczepu. Pamiętaj, że wszystkie te operacje to żmudny proces. Uważajcie na siebie! Aby zapobiec rozdwajaniu się biżuterii, możesz od czasu do czasu spryskać ją lakierem do włosów o silnym działaniu utrwalającym. Wystarczy trzymać butelkę w odległości co najmniej 30 cm od elementu.

Pamiętaj, że wygląd, trwałość i piękno Twojej ulubionej biżuterii to nie tylko kwestia tego, ile ona kosztuje. Równie ważne jest to, czy nosisz ją z należytą starannością i czy stosujesz się do rad i wskazówek, które mogą przedłużyć żywotność każdego elementu biżuterii. Przy odpowiedniej pielęgnacji, nawet najbardziej niedroga biżuteria powinna wyglądać bajecznie. Jednak nawet najcenniejsza biżuteria będzie wyglądać nieschludnie, jeśli zignorujesz te proste wskazówki dotyczące pielęgnacji. Na koniec warto zauważyć, że jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub nie masz pewności co do środków ludowych, nigdy nie jest za późno na wizytę u jubilera. Z pewnością podpowie Ci, jak przywrócić biżuterii blask i piękno.

Więcej na: http://zlotaobraczka.eu

Komentarze (0)

Zostaw komentarz